Nem kell visszafizetnem a hitelemet? Eladják az MKB-t

Pénzcentrum2014. április 16. 15:26

Az év elején több bank kivonulásáról is lehetett hallani, azonban végül nem történt lényeges átrendeződés a bankok körül. A múlt héten viszont ismét felmerült, hogy az MKB Bankot eladja a tulajdonosa, a Bayerische Landesbank (BayernLB). Felmerül a kérdés, hogy mi lesz a pénzintézet ügyfeleivel. Mi lesz a bankbetétemmel és a hitelemmel? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a bank eladásáról.

Múlt héten ismét felmerült, hogy az MKB Bankot az anyavállalata, a BayernLB eladja, már csak az a kérdés, hogy ki veszi meg a nagyértékű portfóliót. A legnagyobb esélye a vásárlásra az OTP-nek van, de még nem lefutott az, hogy ki veszi meg a pénzintézetet.

Bármelyik Magyarországon tevékenykedő pénzintézet veszi meg az MKB-t, kérdés, hogy mi történik a meglévő ügyfelekkel. Összeszedtünk néhány kérdést, amiből kiderül, hogy mi lesz a szerződések sorsa.

Nem kell kifizetni a hitelemet, ha eladják a bankom?

De, ki kell fizetni. Egy bank eladása mindig rendezett folyamat, aminek része a teljes ügyfélbázis átadása egy másik hitelintézet számára. A hiteleket is az eredeti feltételek mellett kell majd visszafizetni, csak teljes kivonulás esetén máshova, egy másik banknak. Az is előfordulhat, hogy nem lesz teljes kivonulás, a pénzintézet csak befejezi aktív tevékenységét és az állomány kezelésén túl semmilyen tevékenységet nem folytat.

Ez utóbbi esetben szinte semmit nem vesznek észre az ügyfelek a változásból. A csekkek azonos logóval érkeznek, ugyanoda kell fizetni. Annyit érdemes lehet kipróbálni ilyen helyzetben, hogy leülünk a bankunkkal tárgyalni egy esetleges részleges adósság elengedésről és végtörlesztésről. Jövőre már adómentes lesz ez a bank számára is, így egyre kedvezőbbek a feltételek.

Mi lesz a betétemmel?

A betétekkel még kevesebb gond lehet, hiszen az állomány átvállalása vagy felvásárlása itt is kötelező feltétele a kivonulásnak, de még az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) százezer eurós biztosítása is védi a megtakarításainkat. A betétek ráadásul sok esetben rövid időtávra szólnak, így, ha nem vagyunk megelégedve az új bank kamataival, akkor könnyen válthatunk szolgáltatót.

Előfordulhat, hogy más bankhoz kerül a hitelem és a megtakarításom?

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mivel lehetséges, hogy egyes portfóliókat külön értékesíthetnek a pénzintézetek, ezért elméletben előfordulhat. Az MKB esetében viszont a teljes bank kerül eladásra, így az összes a bankkal érvényes szerződés ugyanazon pénzintézethez kerül át.

Akkor semmit nem fogunk érezni az MKB eladásából?

Dehogynem. Kevesebb versenyző kisebb versenyt is jelent. Ez a már így is magas bankolási költségekre hat kedvezőtlenül. Ha egyre kevesebb bankban tudunk megtakarítani, folyószámlát vezetni, vagy hitelt felvenni, akkor számíthatunk (az egyébként is alacsony) betéti kamatok csökkenésére, a díjak emelkedésére és a hitelkamatok megugrására.

Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy a legnagyobb hazai bank, az OTP veheti meg a negyedik legnagyobb bankot, az MKB-t, így az OTP részesedése a hazai piacból olyan magas szintre emelkedik, ami akár erőfölényhez is vezethet. Emiatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálatot indíthat a közeljövőben, ami akár meg is hiúsíthatja az OTP felvásárlási kísérletét.

 

Címkék:
hitel, bank, bankbetét,