ATM-ből vettél fel pénzt? Így foszthatnak ki könnyedén

Pénzcentrum2014. március 28. 17:05

Az ATM-es tranzakciók során kapott bizonylatot sokan az automata mellett található kukába dobják, pedig a bizonylaton található adatok segíthetik a bűnözőket, hogy kisebb-nagyobb összegeket emeljenek le számlánkról. Van megoldás, mutatjuk, hogy kerülhetjük el azt, hogy adataink illetéktelen kezekbe kerüljenek.

A készpénzfelvételt mostanában a közvélemény kiemelt figyelemmel kíséri, egyrészt az ingyenes készpénzfelvétel miatt, másrészt az ebből adódó banki költségek emelkedése miatt. Ha készpénzt veszünk fel, akkor azt általában ATM terminálon keresztül tesszük. Ilyen esetben a gép a pénzkiadással együtt egy nyomtatványt is ad a tranzakcióról, és ezen a nyomtatványon olyan adatok szerepelnek, amelyek alapján egy ügyesebb kiberbűnöző könnyebben be tudja azonosítani az ügyfelet.


A kártyatársaságoknak különböző szabályaik vannak arra, hogy mit és hogyan kell ráírni a bizonylatra. A szerződő bankoknak így kötelező ráírni a bizonylatra:

  • az ATM helyét meghatározó kódot,
  • a tranzakció pontos időpontját,
  • a kártyaszám, vagy a bankszámlaszám négy számjegyét (jellemzően az utolsó négy számjegy),
  • a bank azonosítóját (név, logo),
  • a tranzakció típusát,és a tranzakció sorszámát.

A számlaszámból vagy a kártyaszámból ugyan csak négy számjegy található a bizonylaton, de már ezek alapján is könnyen visszakereshető, hogy ki hajtotta végre a tranzakciót. A bűnöző így könnyedén elemelhet jelentős összegeket a számláról. Ahhoz, hogy ez ne történhessen meg a bankok biztonsági rendszere természetesen kivételes védelmet nyújt, de érdemes a bizonylat nélküli pénzfelvételt választani, így nem kell izgulnunk a támadások miatt. Ráadásul a bank tranzakcióra fordított kiadása is csökken, ami a kedvezőbb bankszámlaköltségeken látszódhat meg hosszú távon. Arról nem is beszélve, hogy azzal, hogy papírt spórolunk egyben a környezetünket is védjük.

Jellemzően bankfüggő, hogy a bizonylaton szerepel a számlán fennmaradó összeg, vagy sem. Amennyiben az automata feltünteti a maradék pénzt, könnyen veszélybe kerülhetünk, ha nagyobb összegeket tartunk a számlánkon (mint a fenti képen látható). A bizonylaton található információk tudatában a egy szemfüles bűnöző könnyen kifoszthat minket, vagy kirabolhatja otthonunkat, amikor nem vagyunk otthon.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

 

Címkék:
bankszámla, ATM, készpénz felvétel,