Furcsa játék az ingyenes készpénzfelvétellel: ezentúl erre is figyelnünk kell

Pénzcentrum2014. január 30. 05:49

Sokáig kérdés volt, hogy miként is számolják majd a bankok az ingyenes készpénzfelvétel bevezetése után az ATM használati díjat a 150 ezer forintos felső limit átlépése után. Ki kell fizetni a teljes költséget vagy a bankok engedékenyek lesznek és csak arányosan számolják fel a sokszor akár ezer forintos díjat?

A bankok értelmezése szerint akár többféleképpen is számolhatják a díjakat, ha túllépjük azt a bűvös 150 ezer forintos limitet. Mi van például, ha 200 ezer forintra van szükségünk a hónapban, amit első alkalommal fel is veszünk? Mennyibe fog ez nekünk kerülni?

Alapvetően kétféle módszerrel számolhatnak a bankok

1. módszer

A felvett 200 ezer forint 150 ezer forint feletti részére kiszabhatja a bank a teljes díjat, amit egyébként felszámolna tekintettel arra, hogy idegen vagy saját banki ATM-et használunk. Ha például összegtől függetlenül 1000 forint az ATM használat, akkor 1000 forintba kerülne ez a készpénzfelvétel is. A tranzakciós illeték természetesen ebben az esetben is csak 50 ezer forintra hárítható át. Ahogy megtudtuk a nagyobb bankok közül a FHB, Raiffeisen, Erste és CIB számol így. A díjak eltérőek az egyes hitelintézetekben, különösen az idegen ATM használat esetén számíthatunk nagyobb összegekre.

2. módszer

Van bank viszont, ami nem így számol, hanem arányosítva. Ez kedvezőbb az ügyfelekre nézve, hiszen a teljes díj egy részét kell csak kifizetni. A fenti példával tovább számolva: a havi első készpénzfelvételünk 200 ezer forint, akkor a 150 ezer forint feletti rész arányában fizetünk csak, vagyis csak az ATM használati díj 25 százalékát számolja fel a bank. Az AXA, Citi és az MKB bank számol így.

Több bank számol fix díjak helyett a felvett összegtől függő százalékos költségekkel. Ilyen esetben egyértelműen az ingyenes készpénzfelvétel felső határa fölötti részre terhelik rá ezt a költséget, mint ahogy a tranzakciós illetéket is.

Azt, hogy pontosan milyen díjakkal számol a bankod a BankRáció.hu bankszámla összehasonlítójában nézheted meg. De a legmagasabb díjakat mi is összeszedtük. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


De mi van, ha többször veszünk fel pénzt?

Ha például hó elején 120 ezer forintot veszünk fel és még egyszer szükségünk lesz 80 ezer forintra? Az első módszert alkalmazó bankoknál ekkor is ugyanannyiba kerül készpénzfelvétel, hiszen ugyanúgy 50 ezerre számolják fel a teljes ATM haszbálati díjat és a tranzakciós illetéket.

A második módszert alkalmazó bankok viszont ezzel szemben már magasabb díjat számolnak fel, mint első esetben, hiszen a második készpénzfelvételhez képest arányosítja a 150 ezer forint feletti összegre eső díjat. Tehát 1000 forintos díj esetén 625 forintot számol fel (50 000Ft/80 000Ftx1000Ft). Míg az első példa esetén, amikor a hó elején egyben vesszük fel a 200 ezer forintot, ez csak 250 forint volt. De ez a módszer a fix költségek elszámolásakor még mindig kedvezőbb, mint a teljes díj felszámolása minden esetben, ha átlépjük a 150 ezres limitet.

Összefoglalva tehát a 150 ezer forint feletti készpénzfelvétel esetén különböző díja is lehet attól függően, hogy milyen módszert használ a bank a költségek kiszámolásakor és mi mikor mennyit veszünk fel. Februártól erre is figyelnünk kell.

 

Címkék:
ingyenes készpénzfelvét,