Így óvhatod meg céged a gyengülő forinttól

Pénzcentrum2011. szeptember 14. 15:36

A folyamatosan és kiszámíthatatlanul változó devizaárfolyamok nem csak a lakosságnak, hanem a hazai vállalkozóknak is komoly fejtörést okoznak. Ebben a szektorban azonban nem a devizahitel jelenti a fő problémát, hanem a a devizabevételek forintra váltása. Ember legyen a talpán, aki ki tudja számolni, mikor tudja a legjobb árfolyamon forintra váltani a termékeiért vagy szolgáltatásáért fizetségül kapott eurót, dollárt vagy zlotyt. Különösen a kis- és közepes vállalkozásoknak okoz ez fejtörést, hiszen náluk erre a feladatra aligha akad külön ember. Kevesen tudják, hogy a bankok által kínált devizakitettséget kezelő megoldások már a "kicsik" számára is elérhetőek.

A folyamatosan és kiszámíthatatlanul változó devizaárfolyamok nem csak a lakosságnak, hanem a hazai vállalkozóknak is komoly fejtörést okoznak. Ebben a szektorban nem a devizahitel jelenti a fő problémát, hanem a a devizabevételek forintra váltása. Ember legyen a talpán, aki ki tudja számolni, mikor lehet a legjobb árfolyamon forintra váltani a termékeiért vagy szolgáltatásáért fizetségül kapott eurót, dollárt vagy zlotyt. Különösen a kis- és közepes vállalkozásoknak okoz ez fejtörést, hiszen náluk erre a feladatra aligha akad külön ember. Kevesen tudják, hogy a bankok által kínált, devizakitettséget kezelő megoldások már a "kicsik" számára is elérhetőek.

Import alapanyagokat használó gyártócégek, fuvarozók, kereskedők, multinacionális társaságok beszállítói, informatikai vállalkozások. Csak néhány azon vállalkozások közül, akik partnereikkel nem forintban, hanem euróban, dollárban vagy egyéb külföldi fizetőeszközben számolnak el. A számla kiegyenlítése után a legtöbbjükben felmerül a kérdés: mikor lenne a legjobb forintra váltani a kapott devizát?

A nagyobb vállalkozások válasza egyszerű: van olyan munkatársuk vagy van olyan banki kapcsolatuk, aki bonyolult devizapiaci manőverek segítségével a lehető legjobb árfolyamot éri el az átváltáshoz. A kkv-k tulajdonosainak, vezetőinek ugyanakkor ehhez se idejük, se tudásuk nincs. Ők jobb híján napi árfoilyamon váltanak, azt gondolván, úgysem lehetnek hatással a devizapiaci mozgásokra. Örülnek, ha éppen jó az árfolyam és mérgelődnek, ha buknak az átváltáson.

Kevesen tudják, de ezt a néha bizony komoly veszetésegeket okozó problémát viszonylag egyszerűen meg lehet oldani. A bankok profi devizakereskedői ma már a kkv-nek is tudnak segíteni a devizakitettség kockázatainak kezelésében. Nem spekulációról, hanem önvédelemről van szó. Olyan megoldásokról, amelyek segíségével és némi odafigyeléssel jelentősen mérsékelni lehet az árfolyamok mozgása miatti veszteségeket.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A pénzcentrum.hu szeptember 19-én kezdődően cikksorozatot indít, amelyben az árfolyamingadozások jelentette kockázat kezelésében szeretne segítséget nyújtani a hazai kkv-k tulajdonosainak. Szeretnénk olvasóinkkal megismertetni, milyen módszerekkel lehet elérni ezt a célt, mekkora költséget jelent a vállalkozásnak, hogyan kell megtalálni azt a bankot, amelyre ezt a komoly feladatot rábízhatjuk.

Szeretnénk kkv tulajdonos olvasóink problémáira valódi választ adni, ezért lehetőséget biztosítunk számukra, hogy szakértővel egyeztessenek a devizaárfolyamok okozta gondjaikról. Kérdéseiket 2011. szeptember 22-én 14 óráig a penzcentrum@penzcentrum.hu e-mail címre várjuk!

Címkék: