Ezért lépnek le a magyarok a munkahelyeikről: nem a pénz az ok

Pénzcentrum2018. április 20. 11:00

Egy friss kutatás szerint egyáltalán nem a pénz az elsődleges oka a munkaváltásnak. Legtöbben azért mennek más helyre dolgozni, mert aktuális munkahelyükön kevesebbet kapnak, mint amit az állásinterjún ígértek nekik. Nagyon erős váltó ok továbbá az embertelen bánásmód és a kellemes munkakörnyezet hiánya.

A munkáltató nem tartotta be, amit ígért a hirdetésben és az állásinterjún - ez a felmondás leggyakoribb oka (42%) az elmúlt két évben munkahelyet váltott feldolgozóipari és kereskedelmi munkavállalók körében - derült ki a HR-Evolution több mint 5000 fő megkérdezésével végzett reprezentatív fluktuáció kutatásából.

A férfiak számára különösen fontos ez a szempont, 49 százalékuk mondott fel ezért, míg a nők 34 százaléka. A felmondás második leggyakoribb (39%) indoka, hogy máshol több fizetést és vonzóbb juttatásokat ígértek. A harmadik ok az embertelen bánásmód és környezet, ami miatt a megkérdezettek 35 százaléka váltott munkahelyet.

Az egyik leggyakrabban előforduló probléma, hogy a cégek túlzó ígéretekkel kecsegtetnek az álláshirdetésekben. Az ígérgetés gyakran folytatódik az állásinterjún is, hogy magukhoz csalogassák a munkavállalókat. Például a maximálisan elérhető bért kommunikálják, de azt már nem, hogy mik a feltételei, amiket szinte lehetetlen elérni

- mondta Csikós Nagy Katalin, a HR-Evolution ügyvezetője, aki hozzátette azt is, ez a munkavállalói magatartás jól mutatja, hogy megváltoztak a munkaerő-piaci erőviszonyok: már nem a munkáltató választ, hanem a munkavállaló válogat és számon kéri az ígéreteket. Ha rájön, hogy rászedték, csalódottan továbbáll amint teheti.

Nem robotok vagyunk

Merőben más a helyzet a régi dolgozóknál, akik legalább két éve dolgoznak egy helyen. A megkérdezettek 56 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a felmondás első számú oka az embertelen bánásmód és körülmények lennének. 51 százalékuk több fizetés és vonzóbb juttatás miatt menne el máshová dolgozni, míg 44 százaléknyian a rossz munkahelyi légkör miatt váltana.

A baj az, hogy sok helyen, ahol magas a fluktuáció, a vezetők még nem jöttek rá a saját felelősségükre. Hiszen a nagyon magas fluktuációért szinte minden esetben a felső vezetők, a döntéshozói szint a felelős.

A dolgozók legnagyobb sérelme, hogy nem veszik emberszámba őket. A vezető például nem köszön, nem kér, hanem parancsol, miközben élő robotoknak nézi őket: túl nagy a terhelés, teljesíthetetlenek a normák és nehéz munkakörülmények között kell dolgozni.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Van fontosabb, mint a pénz?

Igen, jó hangulatban, jó csapatban dolgozni - mondja a szakértő. Ugyanis a kutatás szerint egy munkahely legjelentősebb megtartó ereje a jó munkahelyi légkör. Jelentősebb, mint a pénz. A megkérdezettek 67 százaléka szerint például ez a legfontosabb. Ha ez adott, még jobb feltételekért sem váltanak munkahelyet. 

A fizetést és a juttatásokat a válaszadók 34 százaléka tartja a legfontosabbnak. Szinte ugyan ennyi (33%) azok aránya, akik szerint az erkölcsi elismerés, míg 31 százalék szerint az emberi bánásmód a legfontosabb.

Hová migrálnak a dolgozók?

Az adatokból kitűnik, hogy a termelő és kereskedő vállalatok egymástól csábítják el a munkavállalókat. A megkérdezett kereskedelmi dolgozók közül 43 százalék dolgozott már a termelésben, ahová a magasabb fizetésért ment el.

Amennyiben teljesülnek a legfontosabb szempontok - mint a jó hangulat, megfelelő bér, elismerés, emberi bánásmód - mindössze a válaszadók 8 százaléka menne külföldre dolgozni, ha lehetősége lenne rá. Akik pedig korábban már dolgoztak külföldön, azok 90 százaléka nem menne el újra.

Címkék:
hrcentrum, karrier, pénzcentrum.hu, fluktuáció,