Nesze neked egyenjogúság: így osztják le a feladatokat a magyarok

Pénzcentrum/Index.hu2017. július 31. 18:30

A mindennapi teendőket, mint a mosás, főzés, vasalás, takarítás, általában a nők végzik a magyar háztartások többségében. A férfiak inkább a kisebb javításokat és az autóval kapcsolatos tevékenységeket vállalják magukra. Bizonyos dolgokról viszont együtt döntenek.

A magyar lakosság jellemzően olyan családi munkamegosztást szeretne, amiben a férfi és a nő egyenrangú fél, a valóság azonban teljesen más, a nőkre sokkal nagyobb teher jut. Pedig viszonylag nagy egyetértés van abban, hogy "ha a nő dolgozik, akkor a férfinak egyenlő mértékben kell részt vennie a háztartási munkákban" (egy ötfokú skálán 4,1 az állítással való azonosulás mutatója). A közös teherviselés elfogadottsága lényegében egyforma a társadalom minden nagyobb csoportjában, így a két nem tagjai körében is. Ez abból is adódhat, hogy a válaszadók úgy gondolják, ha a férfi-női egyenjogúságról kérdezik őket, akkor muszáj az egyenlőség mellett állást foglalniuk. Erre utal az is, hogy konszenzusos, minden rétegben egyforma és viszonylag erős támogatást kapott az az állítás, hogy "a férfiaknak nagyobb részt kellene vállalniuk a háztartási munkából és a gyerekek ellátásából, mint amennyit manapság vállalnak" (az egyetértés mértéke 3,7) - írja az Index.

Loading...

 

Mivel az életkor egyetlen esetben sem befolyásolta a válaszokat, kijelenthetjük: a fiatalok értékrendje azonos az idősekével, a húszas-harmincas korosztály sem gondolkodik másként a férfi, női szerepekről, mint az ötvenesek-hatvanasok vagy a náluk idősebbek. Amíg a társadalom egyes rétegeinek álláspontja a háztartási teherviselés elveit illetően kis mértékben tér el, addig a gyakorlati megvalósulás jelentősen különbözik. Minél magasabb iskolázottságú személyekből áll egy család, annál inkább szűkül a nők kizárólagos feladatköre, növekszik a férfiaké.

Címkék:
karrier, férfi, , háztartás, feladat,