Vége az ingyenmunkának: többé nem húzhatják le a fiatalokat

Pénzcentrum2017. július 5. 14:00

Sok fiatal a nyári szünetének egy jelentős részét beáldozza tanulmányaiért, és a vakációra időzíti kötelező szakmai gyakorlatának teljesítését. Ezzel nem csak a pihenésről, de a diákmunka lehetőségéről is lemond szakmai fejlődése érdekében. És persze azért, mert az adott képzésen erre szükség van, hogy megszerezhesse a képesítést. Utánajárunk, mennyi pénz jár nekik a kötelező szakmai gyakorlatért.

Nem kell nagyon visszamenni az időben, amikor ezek a szakmai gyakorlatok többségében ingyenmunkát jelentettek, és az is előfordult, hogy csak a papírért "dolgozott" a diák, mert nemhogy pénzt, de tudást és gyakorlatot sem adtak a cégek. Szóval a szakmai gyakorlaton lévő fiatal sokszor csak főzhette a kávét, és legfeljebb fénymásolást bíztak rá. És mindezért semmit sem kapott cserébe, se pénzt, se tudást.

Talán ma már komolyabban veszik a diákok és hallgatók oktatását a gyakorlati helyek azáltal, hogy törvényben meghatározták, - ha keveset is, de - fizetést kell adni a szakmai gyakorlaton lévő tanulóknak. És általában, ha már valamiért fizet az ember, akkor jobban értékeli. Bár ez a törvény nem biztosíték arra, hogy valóban, minden esetben minőségi tanulást eredményez a szakmai gyakorlat, egy kis javulást vélhetően hozott. Ha mást nem is, legalább már nem ingyen robotolnak - vagy épp unatkoznak a diákok a gyakorlati helyeken.

De mielőtt nagyon megörülnének a diákok, a pénzbeli juttatás csak az összefüggő nyári szakmai gyakorlatra vonatkozik, az évközi (értelemszerűen a tanévközi) gyakorlatért nem kell fizetni a tanulóknak.

A törvény szabályozza azt is, hogy mennyi az a minimum, amit meg kell kapni a diákoknak. Fontos, hogy az iskola és a gyakorlati képzést biztosító szervezetnek együttműködési megállapodást kell kötnie, csak így töltheti a gyakorlatát a fiatal az adott cégnél/szervezetnél. A középiskolások esetében az összefüggő szakmai gyakorlatért a "fizetés" a bruttó minimálbér 15 százaléka szorozva 1,3-mal. Idén a minimálbér bruttó 127 500 forint,

így 24 863 forint az a minimum összeg, amit egy hónapban meg kell kapnia a középiskolás gyakornokoknak.

Ez a juttatás minden megkezdett hét után jár, tehát nem napokban, vagy órákban számolják. Az egy heti összeg a havi juttatásnak a negyede, tehát 6 215 forint. Hiányzás esetén viszont ez a pénz arányosítható a távol töltött napok számával. Szóval itt nincs kiskapu a lógós diákoknak sem. Ez a juttatás adómentes, abban az esetben viszont, ha több pénzt ad a diáknak a gyakorlati hely, a havi 24 863 forint feletti összeg után már 16 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni. Tehát, ha például 30 ezer forintot ad a fiatalnak havonta a cég, akkor csak a kötelező összeg feletti 5 137 forint után kell adózni.

A gyakorlati helynek sem kell adózni a tanuló után, mivel az együttműködési megállapodás alapján történő foglalkoztatás során nincs biztosítási jogviszony. Ha viszont a kötelező összeg felett fizet a diáknak, akkor 27 százalék egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettsége van a kifizetőnek, de csak a felettes rész után.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Egyetemisták többet kapnak

Felsőoktatásban tanulókra valamelyest más szabályok vonatkoznak. Náluk hallgatói munkaszerződést kötnek, és csak akkor köteles fizetni a munkavállaló, ha a gyakorlat egybefüggő, és legalább 6 hétig tart. Ebben az esetben a hallgatónak hetente (!) legalább a minimálbér 15 százalékát meg kell kapnia.

Tehát havi szinten a minimálbér 60 százaléka megilleti, ami 76 500 forint.

Adózás szempontjából úgy néz ki a történet, hogy a minimálbér összegéig adómentes a juttatás, ha ennél többet kap, akkor a felette lévő összeg után kell 16 százalék személyi jövedelemadót fizetni. A munkáltatónak nincs járulékfizetési kötelezettsége a minimálbér összegéig, ha ennél többet ad a hallgatónak, akkor a felette lévő össze után kell 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetnie.

Loading...

Címkék:
karrier, egyetem, diákmunka, nyári szünet, középiskola, gyakorlat, gyakornok,