9 apró hazugság, amivel teljesen elásod magad az állásinterjún

Pénzcentrum2016. november 21. 11:06

Egy állásinterjún mindenki a legjobb oldalát szeretné megmutatni, az azonban nagyon nem mindegy, hogy ezt hogyan teszi. Vannak olyan mondatok és szavak, amik még ha igazak is, azt a gyanút kelthetik az interjúztatóban, hogy az illető hazudik. Mutatjuk, mit érdemes kerülni, hogy hitelesek maradjunk az interjú során.

Az állásinterjú mindig kemény ügy, természetes, hogy meg akar felelni az ember, hiszen szeretné az adott munkát. Az viszont nem túl jó stratégia, ha az áhított állás megszerzéséért semmilyen eszköztől sem riad vissza, még a hazugságtól sem. Mindenki szeretne az ideális jelölt képében tetszelegni, de ezeken a próbálkozásokon könnyű átlátni, és emiatt a legtöbb esetben fordítva sülhet el a dolog.

Itt van néhány mondat és kérdés, amit jobb elkerülni, ha nem akarsz hazugnak tűnni az állásinterjún.

1. "Nincsenek gyenge pontjaim"

Ugyan már, mindenkinek vannak gyenge pontjai. Ha valaki azt állítja, hogy nincsenek hiányosságai, az hatalmas arroganciát sugároz, ráadásul tisztességtelen dolog is.

2. "Az egyetlen gyengeségem, hogy túl keményen dolgozom"

Na ne. Ha meg kell nevezni néhány gyenge pontot, akkor arra normális, értelmes választ kell adni. Érdemes előre felkészülni erre a kérdésre, és kitalálni rá a választ. De azt állítani, hogy az a legnagyobb hibád, hogy túl keményen dolgozol - még ha igaz is - egyértelműen hazugságnak hangzik.

3. "Igen, én nagyon jó vagyok ebben, és ebben", vagy "egyetértek mindennel"

Ha valaki mindenben jó, és mindennel egyetért, az túl szép, hogy igaz legyen, és az interjúztató szkeptikusan néz majd a másik félre. Lehet, hogy minden igaz, amit mond, de akkor is úgy jön le, hogy minden hazugság: hogy mindent elfogad, és mindenben kiváló.

4. "Figyelik az e-maileket és az internet használatot?"

Amint kiejti valaki ezt a kérdést, már emelkedik is a piros zászló. Igen, fontos információ lehet, hogy a vezetőség figyeli-e a dolgozóik e-mailezéseit, és böngészéseit, de jobb kerülni azokat a kérdéseket, amelyek a cég vezetőinek gátlástalanságára utalnak.

5. "Kirúgtak, de nem az én hibám volt"

Nem érdemes kifogásokat keresni, mert az mindent megkérdőjelez. És nagyon gyanús. Emellett úgy is hangzik, mint aki nem vállal felelősséget a karrierjéért, és felmenti magát az esetleges kudarcai alól. 

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

6. "Bármit meg tudok csinálni", vagy "Én vagyok az emberük"

Nem jó taktika, ha a kérdésekre olyan válaszokat ad az ember, amiket az interjúztató - valószínűleg - hallani akar. A legjobb, amit ilyen helyzetekben tehetünk, hogy önmagunkat adjuk. 

7. "Végeznek mélyebb átvilágítást?"

Ha egy ilyen kérdés elhangzik, akkor a kérdező fejében azonnal megfogalmazódik: miért, esetleg van rejtegetnivalód? És ez már önmagában gyanút kelt.

8. "Mindig", "soha", "már milliószor csináltam"

Ha sok az általánosítás, vagy a túlzó szavak, és mindezt úgy használjuk, és észre se vesszük, az gondot jelenthet. Főleg azért, mert az interjúztató nem fogja mit is gondoljon, mit higgyen el, és gyanús lesz neki a szemben ülő, hogy talán nem mond igazat. 

9. "Ez az egyetlen állás, ami érdekel"

Rendben, ha még igaz is ez az állítás, akkor is túlbuzgónak tűnik tőle az ember, és felmerülhet az is, hogy az illető nem mond igazat. Ez nagyon nyomulós szöveg. Komolyan, nincs az egész piacon másik olyan állás, ami érdekelne?

Címlapkép forrása: Shutterstock/baranq

Loading...

Címkék:
karrier, állásinterjú, munka, állás, jelentkezés, állásinterjú kérdések,