Hiába az egyetemi végzettség, nem találnak munkát a fiatalok

Pénzcentrum2016. október 27. 19:02

Hiába a diploma, világszerte több millió frissdiplomás készül belépni a munkaerőpiacra alapvető készségek és tapasztalatok nélkül. Az egyetemeken induló szakok egyszerűen nem fedik a munkaerőhiány igényeit, többek között ez az oka annak, hogy a pályakezdők nehezen találnak maguknak állást. 

Az éveken át tartó tanulás és annak költségei, egy értelmetlen pazarlása a tehetségeknek, pénznek és álmoknak, ha egy friss diplomás nem tud elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Mégis évek óta azt tapasztaljuk, hogy ez a tendencia félelmeink ellenére sem fog javulni, és sokaknak egyszerűen nem lesznek meg a szükséges készségei ahhoz, hogy kitűnjenek a modern munkapiacon, vagy egyáltalán be tudjanak lépni abba. Így ezek a frissen végzett fiatalok diploma nélkül is elvállalható munkába kényszerülnek, vagy rosszabb esetben a munkanélküliséggel kell szembenézniük - véli Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója.

Míg a munkaadók elvárásai leginkább a gyakorlati- és szakmai tudás birtoklása, addig a valóságban rengeteg hallgató fejezi be tanulmányait releváns szakmai tapasztalat nélkül - a felsőoktatási rendszer felépítése pedig nem a gyakorlati tudásra helyezi a hangsúlyt. A frissen végzettek elhelyezkedési problémája globális szinten is jelen van.

Az egyetemeken induló szakok egyszerűen nem fedik a munkaerőhiány igényeit, emiatt nehezen találnak maguknak állást.

A megfelelő készségek hiánya már jelenleg is egy világszerte érzékelhető probléma, amire a Hays Global Skills Index-ben található elemzések is rámutatnak. A frissen végzettek releváns tudásának hiánya pedig csak súlyosbítja ezt a tendenciát. Alistair szerint

Ha nem történnek lépések a probléma kezelésére, akkor komoly gondok adódnak a friss diplomások, a munkaadók és a teljes világgazdaság helyzetére vonatkozóan. A probléma szélesedése új hiányszakmákhoz, vagy akár hiányágazatokhoz is vezethet.

A lehetséges megoldáshoz együtt kell működjenek a munkaadók, a felsőoktatási intézmények, a kormányok illetve a hallgatók. A karrier tanácsadás bevezetése segítené a tanulókat lehetőségeik felismerésében, és a karrierjüket érintő fontos döntések meghozatalában. Túlságosan nagy a fókusz a felsőoktatási rangsorokon, amely arra készteti az intézményeket, hogy minél jobb helyezést érjenek el a besorolásban, ahelyett, hogy minél több lehetőséget biztosítanának a fiatalok számára.

A kormányok részéről meggondolatlan lépés az intézményeket rangsorok alapján elbírálni, hiszen így aránytalan nyomást gyakorolnak az egyetemekre, és nem veszik figyelembe a hosszú távú gazdasági hatásokat. A politikusoknak ehelyett ösztönöznie kéne a felsőoktatási intézményeket arra, hogy azokra a készségekre fókuszáljanak, amik elengedhetetlenek lesznek a munkaerőpiacon.

- véli Tammy Nagy-Stellini, a Hays Hungary ügyvezető igazgatója.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Tammy szerint további lehetséges megoldás lehet a hiányszakmákra irányuló képzések ingyenessé vagy legalább olcsóbbá tétele, így ezeket a szakok még vonzóbbá válnának a fiatalok számára.

Azonban a vállalatoknak is lépéseket kell tenniük azért, hogy az egyetemek azt a tudást nyújtsák a tanulók számára, amire szükségük van. A cégek vezetőinek közelednie kell a top egyetemek, főiskolák felé, és értékes tanácsokkal, karrier tanácsadással és megfelelő információval ellátni a jövő munkavállalóit.

A fiataloknak a megfelelő tudás és készségek elsajátítására kell helyezniük a hangsúlyt. A tanulók saját érdeke és kötelessége, hogy ne vesztegessenek időt és pénzt olyan komolytalan képesítésekre, amik a munka világában haszontalanok. Segítenünk kell őket abban, hogy megismerjék és figyelembe vegyék a munkaerőhiány réseit, amikor a továbbtanulás mellett döntenek.

Címkék:
karrier, munka, fiatal, képzés, munakerőhiány,