Ez komoly? Tényleg ennyire naplopó a magyar?

Pénzcentrum2016. július 16. 07:04

Egy év alatt Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a ledolgozott órák száma az OECD tagországok közül. Hogy blicceltünk el két és fél hetet?

Tavaly átlagosan 1749 órát dolgozott egy magyar ember, ez a szám 2014-ben még 1858 volt - derül ki az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) felméréséből. Ez azt jelenti, hogy csaknem átlagosan két és fél héttel kevesebbet dolgozott egy magyar, 2015-ben, mint egy évvel korábban.

Míg 2014-ben a 12. helyen álltunk a legtöbb órát dolgozók listáján, addig 2015-ben már a 19. helyre csúsztunk.

Szégyenkezni azonban nincs okunk, hiszen még így is bőven a tabella közepén állunk. Ráadásul a ledolgozott órák száma egyáltalán nincs egyenes arányban a GDP-vel: akkor nyilván nem a németek, hollandok, a norvégok és a dánok lennének a sereghajtók, és nem a mexikóiak vezetnék a listát, de így legalább ők is elmondhatják magukról, hogy valamiben a legjobbak.

Régiós szinten tavaly csak Ausztriában és Szlovéniában dolgoztak nálunk kevesebbet, 2014-ben viszont csak a lengyelek előztek meg minket.

Loading...

Az OECD jelentések ugyan nagyon hiteles statisztikai forrásnak számítanak, ez esetben talán mégis megkérdőjelezhető. Például arról az oldalról is, hogy munkaórák tekintetében legendásak a japánok, a listán mégis csak a középmezőnybe sikerült bejutniuk (mögöttünk). 

Emellett Magyarországon nem történt törvényi változás munkaidő tekintetében, az sem valószínű, hogy a rugalmas munkavégzés ilyen sebességgel terjedne az országban, ahogy a túlórázás drasztikus csökkenése sem. Ráadásul szerencsére durva járvány, vagy betegséghullám sem söpört végig az országon, hogy a sok betegszabadság szolgálna indokul a két és fél hetes mínuszért. Legfeljebb az adminisztráció és a túlórák utáni plusz pénzek kifizetése iránt csökkenhetett a hajlandóság.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Dolgozik, ha megfizetik

Szinte mindenki túlórázik, plusz pénzért azonban még többen és többet is hajlandóak lennének bevállalni - írtuk április végén egy kutatására alapozva. A felmérés szerint heti 40 óránál többet dolgozik a magyar férfiak 61 százaléka, és a nőknek is közel a fele. Főként a gyártás területén dolgozók és a vezetők azok, akik átlagosan heti 45 órát töltenek munkával. A kutatás során megkérdezetteknek viszont a fele még több túlórát is hajlandó lenne bevállalni extra pénzért.

Elhelyezkedéskor a magyar munkavállalók számára a fizetés a legfontosabb döntési szempont, így nem meglepő, hogy túlórát is leginkább plusz juttatásokért vállalnának. Mindez a 45 és 65 év közöttiekre különösen igaz, hiszen nekik az önfenntartáson túl jellemzően a családjukról és a nyugdíjas éveikről is gondoskodniuk kell.

Loading...

Címkék:
munka, túlóra, felmérés, kutatás, munkaidő, statisztika, oecd,