Meddig mehetünk még Londonba dolgozni?

Portfolio2016. június 12. 15:03

A 2008-2014 között az Egyesült Királyságba érkező bevándorlók túlnyomó többsége a 20-30 éves korosztályba tartozott, így nem helyes a Brexit-pártiak azon érvelése, hogy sokan csak a szociális háló kihasználása érdekében telepedtek le a szigetországban - írja Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet szakértője. Az is fals érvelés szerinte, hogy a bevándorlók elveszik a munkát, a munkanélküliségi ráta ugyanis négy évtizedes mélypont közelében áll.


Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet szakértője egy külön cikkben foglalkozott az Egyesült Királyságba bevándorló népesség számával, életkori összetételével, illetve foglalkoztatottsági jellemzőivel. A cikk célja, hogy megvizsgálja azokat az állításokat, melyekkel a Brexit népszavazás közeledtével az EU-ból való távozást támogatók előszeretettel érvelnek.

  • a bevándorlók elveszik a munkát a helyiektől, valamint a bérszínvonalat is leszorítják
  • a bevándorlók gyerekeinek taníttatása túlzsúfolttá teheti a brit iskolákat
  • a kórházi várólisták sokkal hosszabbak lehetnek

A nyers számok

A szerző az Eurostat adataira támaszkodva, a 2001-2014 közötti időszakot két részre osztva mutatja be az Egyesült Királyságba irányuló migrációs folyamatokat.

2008-2014 között közel 3 millió 400 ezer külföldi állampolgár érkezett a szigetországba, miközben valamivel több, mint 1 millió 400 ezer távozott. A nagyjából 2 millió fős nettó bevándorlási száma a 2008-as brit népesség 3,2%-a. Éves átlagban a letelepedő külföldiek 0,45%-kal növelték az Egyesült Királyság népességét, ami némi gyorsulást jelentett a korábbi, 2001-2007-es időszakhoz képest, vagyis valamelyest érezhető a 2004-ben újonnan az EU-hoz csatlakozott tagállamok hatása.

A szakértő szerint azon lehet vitatkozni, hogy ez a 0,45%-os éves népességnövekedési hozzájárulás sok-e (ő nem így gondolja), ami viszont még ennél is megdöbbentőbb, az a beérkező külföldiek korösszetétele.

Elsőre látszik, hogy a 20-29 éves korosztály elsöprő többséget képvisel a bevándorlási korszerkezetben: több mint 1 millió 100 ezer emberről beszélünk, a teljes beérkező népesség 60%-áról. Amennyiben kiszélesítjük két további korosztállyal, akkor megállapíthatjuk, hogy a 15-34 éves, Egyesült Királyságba érkező külföldi állampolgárok a teljes szám 87%-át (!) adják, ez pedig pont az a korcsoport, amelyik nettó értelemben a lehető legnagyobb hozzájárulója (vagy hamarosan az lesz) a központi büdzséhez.

7 év alatt mindössze 72 ezer 15 évnél fiatalabb gyerek, valamint 18 ezer 65 évnél idősebb öreg vándorolt be, vagyis azok a Brexit-párti érvelések alapját képező félelmek, melyekről a cikk elején szó volt, finoman szólva sem igazán állják meg a helyüket.

Nem dolgoznak, de elveszik a munkát?

Azt is érdemes megvizsgálni, hogy az első és második generációs bevándorlók hogyan teljesítenek foglalkoztatottság terén az "őslakos" britekhez képest.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Egyrészt látható, hogy az "őslakosok" körében 3,5%-os a munkanélküliek aránya, ami alacsonyabb, mint akár az első, akár a második generációs bevándorlókra jellemző adatok. Ez alapján igen nehéz azzal érvelni, hogy a külföldiek elveszik a munkát a helyiektől.

Másrészt viszont az első generációs bevándorlókra jellemző 76,1%-os foglalkoztatottsági ráta jóval magasabb sok másik országénál: Németországban és Svédországban ez a szám 73%, Ausztriában 72%, Franciaországban 67%, Olaszországban 65%, Belgiumban 63%, Spanyolországban pedig mindössze 60%.Vagyis az sem igaz, hogy a beérkezők körében sokkal nagyobb az inaktívak és a munkanélküliek aránya, és így a szociális rendszerre is jóval nagyobb terhet rónak.

Darvas szerint az Egyesült Királyság rengeteget profitált a fiatal bevándorló munkaerőből, ami a jövőben is igaz lesz majd. Épp ezért úgy gondolja, hogy a Brexit-népszavazás eredményétől, illetve a bevándorlóellenes retorikától függetlenül hosszabb távon nem fenyeget az a veszély, hogy a szigetország durva korlátozásokat léptet életbe és tart majd fent a bevándorlással kapcsolatban, az alacsony termékenységi ráta és az elöregedő társadalmon miatt ugyanis szüksége van a brit gazdaságnak a dolgozni akaró, fiatal külföldiekre.

Címkék:
karrier, munka, london,