Külföldi munkát keresel? Ezt a 4 dolgot kötelező tudnod

Pénzcentrum2014. szeptember 12. 13:02

Sok magyar keres munkát az Európai Unió valamely országában, de van néhány alapszabály, amivel tisztában kell lennünk, ha jelentkezünk egy munkára, vagy ha elindulunk egy állásinterjúra. Az EU országain belül alapvető jog a személyek szabad áramlása, mely lehetővé teszi, hogy az unió polgárai munkavállalási engedély nélkül végezzenek munkát egy másik EU-s országban.

Mire kell figyelnünk, amikor jelentkezünk egy munkára

Az egyik legfontosabb tényező annak kiderítése, hogy hogyan lehet végzettségeinket elismertetni a "fogadó" országban. A szakképzettséggel rendelkezők esetében rendkívül fontos utánanézni, hogy a szóban forgó szakma szabályozott-e vagy sem.

A szabályozott szakmák azok a szakmák, amelyeket kizárólag olyan személyek végezhetnek, akik bizonyos végzettségekkel rendelkeznek (pl. ügyvédek, könyvelők, tanárok, mérnökök, kórházi dolgozók, orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek és építészek). A fenti szakmák némelyike esetében lista született az elismert és egyenértékű végzettségekről, míg másoknál az egyenértékűséget eseti alapon bírálják el, figyelembe véve a tanulmányi idő hosszát és tartalmát - derül ki az EURES Európai Foglalkoztatási Szolgálat tájékoztatásából.

Fontos, hogy önéletrajzunk világos, jól érthető, jól megszerkesztett legyen és az adott állásra összpontosítson. Fordítsuk le önéletrajzunkat és végzettségeinket a fogadó ország nyelvére.

Az EU elfogadott egy szabványos európai önéletrajz-formulát. Ez a szakmunkás végzettséggel vagy diplomával rendelkező személyek számára egyaránt alkalmas EUROPASS önéletrajz-formula a határokon át is világos képet mutat a jelentkező adottságairól és készségeiről.

Hogyan készüljünk fel egy munkainterjúra?

  • Legyenek háttér-információink az adott cégről
  • Készüljünk kérdésekkel
  • Számítsunk arra, hogy nyelvtudásunkat is felmérik majd.

Milyen dokumentumokat kell vinni az állásinterjúra?

Általában az alábbiakra van szükség:

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
  • önéletrajzunk több példánya a megfelelő nyelven;
  • diplománk hitelesített fordítása (általában beszerezhető az oktatási intézettől vagy a megfelelő minisztériumtól);
  • fénymásolatok az iskolai végzettséget igazoló oklevelekről, egyetemi diplomáról és egyéb képzettségről;
  • útlevél vagy érvényes személyi igazolvány;
  • a születési anyakönyvi kivonat másolata;
  • a megfelelő E-formula, amely egészségügyi ellátást biztosít (pl. E111); és
  • néhány igazolványkép.

Kérhetem munkanélküli segélyem átutalását, ha állásajánlat nélkül egy másik EGT tagállamba költözöm?

Ha jelenleg munkanélküliek vagyunk és állást szeretnénk keresni egy másik EGT-országban, háromhavi munkanélküli segélyünket átutaltathatjuk.

Az ellátások átutalását viszont szigorú szabályok és feltételek jellemzik, ezért tanácsos felvenni a kapcsolatot egy helyi foglalkoztatási szolgálattal és a megfelelő ellátásokkal foglalkozó ügynökséggel. Ha három hónap után sem találtunk állás, akár távozásra is felszólíthatnak, de a hatóságok elnézőek lehetnek, amennyiben bizonyítani tudjuk, hogy jók az esélyeink arra, hogy munkát találjunk.

Címkék:
karrier, munka, külföldi munka,