Hálapénz helyett jöhet a fizetős egészségügy?

Pénzcentrum2014. július 9. 12:32

Amíg a rendszert a hálapénz motiválja, nem lehet olyat mondani, hogy egyenlítődjenek ki a bérek, hiszen nem is lehet tudni, melyik orvosnak mennyi a jövedelme - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára InfoRádió Aréna című műsorában. Zombor Gábor szerint a hálapénz-kérdés lényege, hogy ki lehet-e váltani egy rendszerrel, amellyel a szakorvosok munkáját díjazzák.

"Amíg a rendszert a hálapénz motiválja, nem lehet olyat mondani, hogy egyenlítődjenek ki a bérek, hiszen nem is lehet tudni, ki mennyit keres így, nincs is köze az államtitkárságnak, de még az OEP-nek sem, hogy melyik orvosnak mennyi a jövedelme" - mondta Zombor Gábor.

"Az esélyegyenlőség azt jelentené, hogy ahol nincs lehetőség plusz jövedelem megszerzésére - főleg a hiányszakmákban, ahol csak a fizetés van, ezekről a helyekről a legnagyobb az elvándorlás is egyébként - ott kell meghatározni a szakorvosok számára egy olyan minimális díjazást, ami itthon tartja őket" - hangsúlyozta az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára. Hozzátette: "ez lesz a nagy művészet a kórházi vezetőknek és az egészségügy irányítóinak, hogy ezt hogyan lehet megtenni. Ez lesz az alapja annak, hogy le tudjuk-e lassítani, illetve meg tudjuk-e fordítani a Magyarországról Nyugat-Európába irányuló agyelszívó folyamatot."

"Ebben a leginkább érintettek a fiatalok, az egyetemisták vagy nemrég végezték és rezidensként, tehát szakorvos-jelöltként dolgoznak - ami a legkeményebb időszak egy orvos életében, hiszen elvégzi az egyetemet, azt hiszi, hogy már orvos, de bebizonyítják neki, hogy még nem" - mondta Zombor Gábor. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára hozzátette: "ugyanannyit kell tanulni, mint előtte, de már éles körülmények között -, az ő javaslataikat nagyon meg kell fontolni, hiszen rájuk vadásznak leginkább külföldről." "Ők azt mondták, nagyjából nettó 250 ezer forint bér lenne minimálisan kielégítő, tehát nem gigantikus összegről van szó" - hangsúlyozta Zombor Gábor. Hozzátette: "a rezidens képzés során a korábbi évek eredményei alapján ösztöndíjat kapnak, nem is keveset, nagyjából 500 ezer forintot, aztán a szakvizsga utáni naptól kezdve csökken a fizetése."

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára hangsúlyozta: "a hálapénz-kérdés lényege, hogy ki lehet-e váltani egy olyan rendszerrel a hálapénzt, ahol a beteg önként vásárolja meg a választott orvos szaktudását vagy továbbra is hálapénzt ad neki, vagy azt mondja, hogy mivel ingyenes jár az ellátás, legfeljebb nem választ orvost."

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 

Címkék:
orvosi ellátás, hálapénz, rezidens fizetés,