Ezt kérdezd te az állásinterjún: a biztos siker záloga

Pénzcentrum2011. augusztus 11. 13:02

Kérdezni tudni kell, vagy legalábbis érdemes minél hamarabb megtanulni, ha egy jó állásra fáj a fogunk. A cél persze nem csupán annyi, hogy lenyűgözzük az interjúztatót, és ezzel minél magasabb fizetést harcoljunk ki. Legalább ennyire fontos, hogy tényleg a ránk szabott pozíciót találjuk meg, ami elegendő kihívást, motivációt biztosít számunkra. Mégis, mit szabad és mit nem szerencsés megkérdezni egy állásinterjún?

"Most Ön következik, kérdezzen!"

A legtöbb álláskereső számíthat arra, hogy az állásinterjú második felében az interjúztató hirtelen közli vele: "most Ön következik, kérdezzen!". Ilyenkor sokaknak összeszorul a gyomra, a nyugalom látszatát azonban ilyenkor is érdemes megőrizni. A HR-esek nem titkolt célja ezzel ugyanis: tesztelni az pályázót, vannak-e önálló kérdései, gondolatai. A kérdések témájából, illetve számából arra is következtetni tudnak, mennyire érdeklődik a jelölt leendő munkahelye iránt, azaz tényleg szeretne-e az adott cégnél dolgozni.

Ezt ne!

A pályázóknak arra is figyelniük kell, milyen sorrendben teszik fel a kérdéseiket. Nem szerencsés például túl korán, a kiválasztási folyamat elején előhozakodni a fizetés vagy a szabadság kérdésével. Ez ugyanis arra enged következtetni, hogy a jelentkezőt sokkal jobban érdeklik a juttatások, mint maga a munka. Ezen kívül az álláskeresőknek - csakúgy, mint az interjúztatóknak - kerülniük kell a túlzottan személyes témákat, például a családi állapotot vagy a politikai hovatartozást firtató felvetéseket. A kérdések mindig inkább a betöltendő állásra, illetve az azzal összefüggő kérdésekre vonatkozzanak.

"Ha nincs kérdés, nincs állás sem."

Ez is könnyen előfordulhat, ha a munkavállaló nem képes időben feltalálni magát, és releváns kérdéseket feltenni az interjúztatónak. Éppen ezért nem árt a legfontosabb, a jelentkezőt leginkább érintő, érdeklő kérdéseket még az interjú előtt, otthon összeírni. Íme néhány példa, amit a Jobline Magazin ajánl a pályázóknak...

A 13 legfontosabb kérdés, amit feltehet az álláskereső az interjún:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hány körös a kiválasztási folyamat?
Ha kiválasztanak, van-e betanulási időszak?
Mikortól aktuális a pozíció betöltése?
Betöltötte-e már valaki korábban ezt a munkakört, vagy egy új pozícióról van szó?
Elment-e a cégtől vagy pl. feljebb lépett az elődöm? Milyen eredményeket ért el?
Mik a legfontosabb elvárások a munkával kapcsolatban?
Mi lenne pontosan a feladatom?
Ki lenne a közvetlen főnököm?
Hány fős az osztály? Kikkel kellene együtt dolgoznom?
Van-e fejlődési, előrelépési lehetőség a cégnél?
Milyen a bérezés a vállalatnál? Miből áll a juttatási csomag?
Miben látja jobbnak ezt a vállalatot a versenytársaihoz képest? Miért éri meg Önöknél dolgozni?
Mi a legnagyobb kihívás a vállalat számára?

 

Címkék:
állásinterjú kérdések,