Már az élelmiszert is hitelkártyával veszi rengeteg magyar: most sokat spórolhatnak így?

Pénzcentrum2023. november 15. 14:28

A hitelkártya használat minden korábbi rekordot megdöntött az idei második negyedévben. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint éves és negyedéves összevetésben is jelentősen megugrott az így lebonyolított vásárlások mennyisége és összértéke. A jegybanki statisztikákból ugyanakkor az is kiderült, hogy bár a hitelkártyások többsége egyre tudatosabban igyekszik megragadni a fizetési módban rejlő lehetőségeket, közben növekszik azoknak a száma, akik a lehető legrosszabb megoldást választva a kártyájukkal készpénzt vesznek fel az ATM-ekből.

A Magyar Nemzeti Bank összesítése szerint idén a második negyedévben korábban még nem tapasztalt szintre ugrott a hitelkártya használat. A jegybanki statisztikák szerint a vásárlások száma ebben az időszakban meghaladta a 33,4 milliót, értéke pedig megközelítette a 298 milliárd forintot. A fizetési mód térnyerését jól mutatja, hogy 2022 azonos időszakában 2,3 millióval kevesebb, megközelítőleg 31,1 millió vásárlást jegyeztek fel, amelyek összértéke megközelítette a 254 milliárd forintot. Az előző negyedévhez képest is jelentős a bővülés, akkor 30,4 millió vásárlás mellett 270 milliárdos volt a forgalom. A jegybanki statisztikákból ugyanakkor az is kiderült, hogy különösen a megelőző negyedévhez képest jelentősen megugrott az ATM-es hitelkártyás készpénzfelvételek száma és összértéke (az előbbié 105-ről csaknem 120 ezerre, az utóbbi 4-ről 4,6 milliárd forintra).

Az OTP Bank szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a lehető legrosszabb megoldás, mert megfosztja az ügyfeleket a tudatos hitelkártya használattal járó előnyöktől. A bank az előző negyedév adataival összevetve csak enyhe, az MNB összesítésében kimutatottnál jóval alacsonyabb növekedést tapasztalt a hitelkártyás készpénzfelvételeknél. A hitelintézet saját statisztikái szerint a legtöbben vásárláskor, azon belül pedig élelmiszervásárláskor fizetnek hitelkártyával (az elektronikai és a barkácsboltok forgalma a megelőző időszakokhoz viszonyítva visszaesett).

„Október 1-től november 30-ig tartó kampányunkban, az új Bonus és BonusGold hitelkártya szerződést kötő ügyfelek az élelmiszerboltokban történő vásárlásaik után 20 százalékos, maximum 10 ezer forintos jóváírásban részesülhetnek. A korábbi kampányainkhoz hasonlóan a célunk most is az, hogy ügyfeleink számszerűsíthető módon megtapasztalják, minél szélesebb körben keressék és használják ki a tudatos hitelkártya használat kínálta előnyöket” – mondja Szabó István, az OTP Bank lakossági hiteltermékek üzletfejlesztéséért felelős vezetője.

Bár a hitelkártya használat egyre népszerűbb, a hitelintézet szakértői az új igényléseknél csak kisebb, a vásárlások számában és összegében azonban jelentősebb növekedésre számítanak az elkövetkező hónapokban, ami részben a szezonalitással függ össze. 2023 első hat hónapjában a bank hitelkártyásai egy-egy vásárlás alkalmával átlagosan 9 ezer forintot költöttek. Ősszel és az év végéhez közeledve azonban gyakrabban és nagyobb értékben vásárolnak az emberek a boltokban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A legjobb hitelkártya-ajánlatokat megtalálod a Pénzcentrum hitelkártya-kalkulátorában!

Címkék:
hitel, vásárlás, bankszámla, bankkártya, ATM, élelmiszer, bank, hitelkártya, magyar, használat,