Vége a jó világnak Magyarországon: aszály követi a családokra zúduló pénzesőt?

Pénzcentrum2023. szeptember 29. 15:30

Nem minden részletszabály tisztázott, de valószínű, hogy a jövő januártól elérhető CSOK Plusz meglévő gyermekre nem, csupán a vállalt gyermek(ek)re lesz igényelhető – figyelmeztetett a Duna House közleményében. Eszerint azok a családok, ahol a szülők nem terveznek újabb családtagot, nem csak a CSOK összegétől, de az illetékkedvezménytől is elesnek, ami által a szükséges önerő 20 százalékról közel 30 százalékra emelkedhet.

Bár a jövő évtől a városi CSOK helyébe lépő új támogatási forma, az úgynevezett „CSOK Plusz” pontos részletszabályaira még nem derült fény, annyi már valószínűsíthető, hogy 2024-től már csak vállalt gyermekek után lesz igényelhető a támogatás, tehát a meglévő gyermekre, gyermekekre vonatkozóan már nem lesz érvényesíthető.

A magyar kormány az új támogatási formával kívánja elősegíteni a családok otthonteremtését a nagyobb településeken, amellyel kapcsolatban már az is kiderült Nagy Márton miniszter bejelentése alapján, hogy 40 év alattiak számára első lakás vásárlására vehető majd igénybe, valamint a támogatást kedvező kamatkondíciókkal kérhetik azok, akiknél bővül a család, így a CSOK Plusz segítségével költözhetnek majd nagyobb ingatlanba. A hírek szerint a program a vállalt gyermekek megszületését követően a hiteltartozás csökkentését is lehetővé teszi.

A pontos intézkedési csomag bejelentésére még bizonytalan ideig várni kell, a Credipass szakértői azonban kiszámolták, hogy a jelenleg ismert információk alapján mit jelenthet a támogatás jövőre a családok számára akkor, ha valóban nem lehet majd meglévő gyermekre érvényesíteni a támogatást és ha a CSOK-hoz kapcsolódó, jelentős kedvezményt biztosító illetékmentesség is megszűnik.

Egy pesti, 50 négyzetméteres, 40 millió forint értékű lakás megvásárlása esetén tehát egy kétgyermekes család jelenleg még igényelheti az 1,43 millió forint összegű CSOK támogatást és a hozzá kapcsolódó illetékkedvezményt, ami ebben az esetben 1,6 millió forint. Így összességében több mint 3 millió forint előnyre tesznek szert a családok, amely mellé az ingatlan vételárának 20 százalékra, mindössze 8 millió forint önerőre lesz szükségük.

Jövő januártól azonban feltételezve, hogy nem vállalnak további gyermeket, nem lesznek jogosultak a CSOK Pluszra sem, tehát az illetékkedvezménytől is elesnek. Ez pedig annyit tesz, hogy az önerőn kívül, a fent említett összegeket (1,43+1,6 millió forint) is nekik kell majd kifizetniük. Ez a plusz 3,03 millió forint mintegy 40 százalékos többletkiadást jelent, tehát a 40 millió forint értékű lakáshoz jövőre már mintegy 11 millió forintnyi önerőre lesz szükség, ami a vételár nagyjából 28 százalékát teszi ki,

vagyis az alap 20-ról közel 30 százalékra emelkedhet az önerő mértéke ezen családok esetében.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Összefoglalva tehát, a jelenleg ismert részletek alapján jövőre a 20 százalékos önerő már nagy eséllyel nem lesz opció azon családok számára, akik nem vállalnak több gyermeket. A kieső CSOK összegét önerőből vagy hitelből kell majd pótolniuk és a megszűnő támogatások miatt így közel másfélszer annyi tőkével kell nekiugraniuk az otthonteremtésnek, hogy egy azonos vételárú lakást megvegyenek.

A többletköltségek miatt kevesebbet tudnak majd ingatlanvásárlásra fordítani, tehát a lehetőségeik vélhetően szűkülnek majd, így nagy eséllyel rosszabb állapotú, kisebb, vagy kedvezőtlenebb lokációjú lakást kell választaniuk, rosszabb esetben pedig el sem jutnak a vásárlásig. A CSOK Plusz egy jelentősebben megnövelt támogatási összeggel a jelenleg elérhető információk alapján azoknak a fiataloknak jelenthet majd igazi segítséget, akik első lakásukat vásárolnák, szeretnének, de még nincsen gyermekük, ugyanakkor a 20%-os önerő előteremtése is problémát jelent számukra.

Szélesebb lehet azonban azoknak a köre, akik eleshetnek a 2024-től elérhető, új városi támogatástól, ugyanis a friss hitelintézeti elemzések alapján, a korábban CSOK-ot igénylők nagyjából kétharmada nem tervez újabb gyermeket, így nem tudná jövőre igényelni a városi CSOK Pluszt 

– hívta fel a figyelmet Fülöp Krisztián. Hozzátette, a támogatástól elesők közé tartoznak még az egyedülálló szülők és az élettársi viszonyban élők is. Érdemes tehát még idén lépést tenni azoknak a családoknak, akik ingatlanvásárláson gondolkoznak, hiszen jelentős összegekkel, akár milliókkal járhatnak jobban a jelenlegi támogatási rendszerben.”

Címkék:
hitel, család, forint, önerő, csok, családtámogatás,