Százak veszítik el lakásukat havonta Magyarországon

Portfolio2017. szeptember 1. 17:04

Közzétette az MNB a hitelfedezeti lakóingatlanok értékesítéséről szóló friss statisztikáit. Ezek alapján a második negyedévben 2947 család veszítette el lakásának a tulajdonjogát, de közülük 1763 a Nemzeti Eszközkezelőnek köszönhetően otthonában maradhatott.

A friss adatok alapján mostanság havonta közel ezer jelzáloghiteles veszíti el lakásának a tulajdonjogát. A második negyedévben ugyanis összesen 2947 család lakását kellett a hitel nem fizetése miatt értékesíteni, ebből

  • 344-et a még korábban létező kényszerértékesítési kvótájuk alapján árvereztek el a pénzügyi intézmények,
  • 241 árverezését ezen a kvótán kívül végezték el (hiszen ma már semmi sem tiltja számukra ezt),
  • 1763 lakás a Nemzeti Eszközkezelő tulajdonába került át (így 2013 eleje óta már 28 862 lakást vett át az intézmény), így ezeket tovább bérelhetik lakóik.
  • 599 lakást pedig maguk az adósok értékesítettek (valószínűleg jellemzően az árból végtörlesztve a hitelüket).

Összességében (két nagyobb portfóliótisztítást és az eladásokat követően) még mindig 100 ezer körül lehet a bankoknak 90 napon túli késedelemmel tartozó jelzáloghitelesek száma, bár erre pontos adataink nincsenek - írja a Portfolio.

A friss adatok arra utalnak, hogy a végrehajtási törvény legutóbbi, tavaszi szigorítása, amely egy éven keresztül nem engedi a becsérték alatt elárverezni az ingatlanokat, egyelőre nem hozott visszaesést a banki árverések számában. Sőt, nőtt is ezek száma, és az elmúlt években még soha nem volt ilyen magas a banki lakásárverések volumene. Ugyanakkor ez valószínűleg továbbra is eltörpül a közműszolgáltatók, önkormányzatok által végzett árverések számához képest.

Múlt heti adat, hogy hét év után először 10 százalék alá csökkent a 90 napon túl nem teljesítő lakossági hitelek aránya a magyar bankrendszerben. A második negyedévben mintegy 70 milliárd forinttal 496 milliárd forintra csökkent a komoly késedelemmel bíró lakossági hitelek állománya, a pozitív változás mögött azonban ezúttal is jórészt követelésértékesítés (valószínűleg az UniCredit 42 milliárd forintos csomagja) áll. A bedőlt hitelek problémája tehát egyre kevésbé a bankok baja, a belőle származó szociális feszültség azonban ettől még nem oldódik.

Címkék:
hitel, otthon, lakás, tulajdonos,