Ezek a kölcsönök tarolnak: duplázódott a hitelfelvétel

Pénzcentrum/Portfolio2016. április 2. 14:29

Csütörtökön tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hitelezési statisztikákat, ami alapján látható: megduplázódott a hitelfelvételi kedv az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest.

Csütörtökön tette közzé az MNB a februári hitelezési statisztikákat, ezek közül most a legfontosabb lakossági fejleményeket mutatjuk be. A szabályozási változások hatása a februári adatokon még nem látszódik. Bár egy év alatt több mint duplájára nőtt a kihelyezés, ez a változásadat torzít, a bázis ugyanis épp tavaly februárban volt nagyon alacsony az akkori jogszabályváltozások (nagyobb részben fair a banki törvény, kisebb részben az adósságfék-szabályok) miatt.

Borítékolható viszont, hogy a szabályváltozások változásokat hoznak a lakáshitelezésben:

  • a január 1-jén bevezetett, majd február 11-én módosított CSOK - különösen az év második felétől - jelentős lendületet ad neki,
  • a hitelközvetítői jutalékok március 21-én bekövetkezett, 2%-ban történő korlátozása (az eddigi akár 4% feletti szinttel szemben) számos bank hitelezési volumenét visszaveti,
  • az előtörlesztési díjak szabályozásának szintén március 21-ei változása és az ügyféltájékoztatás újabb szigorítása önmagában nem hagy jelentős nyomot a lakáshitelezés volumenén,

az adósságfék-szabályok május 1-jén várható némi lazítása viszont mérsékelt, de kedvező hatással lehet a lakossági hitelkihelyezésre.

Bár valószínűleg még korai lenne az MNB ezirányú tevékenységének betudni (a jelzáloglevél-finanszírozásra vonatkozó 15 százalékos előírás ráadásul végül csak jövő áprilisban lép életbe), szép lassan a hosszú kamatperiódusú hitelek felé mozdul el a lakosság, védekezve az esetleges kamatemelésekkel szemben (minél alacsonyabb az alapkamat, annál valószínűbb, hogy erre majd sor kerül). Az 5 év feletti kamatperiódusú új lakáshitelek viszonylag magas (közel 30 százalékos) aránya minden bizonnyal elsősorban a lakás-takarékpénztári lakáshiteleknek köszönhető.

A lakáshitelezés mellett a fogyasztási hitelezés is közel duplázott februárban az alacsony bázisnak köszönhetően, egyébként itt kisebb (de jellemzően kétszámjegyű) növekedés látható az utóbbi időben, mint a lakáshiteleknél.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az alábbi ábra tanúsága szerint a lakosság még mindig inkább hiteltörlesztő, mint hitelfelvevő. Az elszámolások végeztével elmondható, hogy havi 20-30 milliárd forinttal törlesztünk többet, mint amennyit új hitelként felveszünk.

A lakosság teljes banki hiteltartozása a devizahitelek elszámolása előtti helyzethez képest 16 százalékkal alacsonyabb, az elszámolás utánihoz (tavaly március végihez) képest pedig 6 százalékos visszaesés következett be. Ami a kamatszintek alakulását illeti, az áruhitelek (valószínűleg akcióknak is köszönhető) beesését leszámítva februárban ebben nem következett be számottevő változás.

Címkék:
hitel, lakáshitel,