Hitelesek tízezreinek ez az utolsó esély: csak nem egyszerű

Pénzcentrum2015. szeptember 5. 07:00

A magáncsőd már kedd óta igényelhető, azonban sokan nem tudják, kihez forduljanak, ha belépnének a rendszerbe. Akár 40 ezer családnak is segítséget nyújthat a családi csődvédelem, az igényléshez viszont csak a kitöltési útmutató 40 oldal hosszú. Milyen dokumentumokra van szüksége az adósoknak a csődvédelemhez?

Kedd óta igényelhető a magáncsőd, ami a bankok szerint akár 40 ezer családnak is kiutat jelenthet az adósságspirálból. Az igénylés folyamata azonban nem annyira egyszerű, ezért a Pénzcentrum mutatja, kihez kell fordulni a rendszerbe való belépéskor.

Milyen kérvényt kell kitölteni?

A magáncsőd igényléséhez a Családi Csődvédelmi Szolgálat honlapját kell felkeresnünk, ahol letölthetjük az kérvényhez szükséges dokumentumokat:

  • Az adósságrendezés kezdeményezését,
  • A vagyonleltárt, és
  • A nyilatkozatokat.

Az űrlapokhoz kitöltési útmutató is található az oldalon, ennek segítségével kitölthetjük az igénylést.

Nem árt rászánni az időt a kitöltésre, mivel akár több száz adatot is meg kell adni az igényléskor, erre az is bizonyíték, hogy maga a kitöltési útmutató is egy közel 40 oldalas dokumentum.

Kinek kell benyújtani a kérelmet?

A kitöltött dokumentumokat a törvény szerint a főhitelezőnek kell benyújtani, ez jellemzően a jelzáloghitelt nyújtó bank. Lényeges, hogy a kinyomtatott űrlapok mellé egyéb igazolásokat is csatolni kell, mint például adó-, jövedelem- és illetőségigazolást, vagy a tartozásainkat igazoló dokumentumokat.

Milyen határidőre kell figyelnie az adósnak?

Maga a rendszer végső határidő nélkül működik, tehát a később bajba kerülő hiteleseknek csak arra kell odafigyelniük, hogy a banki hitel felmondása után 60 napon belül benyújtsák a belépési kérelmet. Azok viszont, akik részt vettek az elszámolásban, azoknak határidőre kell benyújtani a kérelmét:

  • A tavaszi devizahiteles elszámolásban érintettek október végéig,
  • Az augusztus-szeptemberi elszámolásban érintett szerződések esetén pedig november és december során léphetnek be a rendszerbe.
  • A többi adós csak ezután élhet a csődvédelem lehetőségével.
Érdemes tájékozódni a konstrukcióról, és ezután döntsenek arról az adósok, hogy élnek-e a lehetőséggel

 - mondta a napokban Becsei András, a Magyar Bankszövetség alelnöke.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A tájékozódás azonban nem egyszerű, ugyan a törvény már megszületett a magáncsődről, azonban még sok kérdés nem tisztázott, mivel 17 rendelettel egészítik ki a törvényt. Ezek közül még nem mindegyik dokumentum ismert végleges formájában, így bizonyos kérdések még tisztázatlanok a rendszerrel kapcsolatban.

Hogyan néz ki a magáncsőd folyamata?

A magáncsőd három szakaszra osztható fel:

  • Az egyezség megkötése, a törlesztési terv elfogadása (bírósági egyezség, amennyiben szükséges)
  • 5+2 éves törlesztési időszak, amikor az adós a törlesztési tervnek megfelelően fizet a hitelezőinek
  • A fennmaradt adósság elengedése, ha a törlesztési terv megvalósult

Mik a magáncsőd alapfeltételei?

  • Magánszemély, egyéni vállalkozó és őstermelő igényelheti
  • A tartozás 2 és 60 millió forint közé esik
  • A tartozás az összvagyon (ingatlan, megtakarítások, ingóságok stb.) 100 és 200 százaléka közé esik
  • Legalább 500 ezer forint olyan tartozása van, amit legalább 90 napja nem törleszt
  • Képes elérni a minimálisan szükséges törlesztést (az jelzálog alá vont ingatlan folyósításkori forgalmi értéke 7,8 százalékának egy tizenketted része, ami egy 10 millió forintos lakás esetén 65 ezer forint)
  • Hajlandó együttműködni 5+2 éven keresztül a hatóságokkal és a hitelezőkkel (betartja a fizetési tervet)
  • Elviseli a vagyontárgyak értékesítését, illetve a szigorú pénzügyi felügyeletet

Címkék:
hitel, magáncsőd, családi csődvédelem, családi csődvédelmi szolgálat, adósságspirál,