Akár negyedével is megugorhatnak a forintosított hitelek törlesztői

Pénzcentrum2015. július 4. 14:28

Sokan még mindig nem tudják eldönteni, hogy kiváltsák-e a forintosított hitelüket, mivel számtalan banki ajánlatból válogathatunk. Érdemes azonban sietni, hiszen az adósok többségének csak néhány hete van arra, hogy díjmentesen felmondhassa a hitelét. A Pénzcentrum mutatja, hogy mi alapján érdemes választani a konstrukciók között.

Sok devizahiteles még mindig nem tudja, hogy kiváltsa-e a forintosított kölcsönét, és ha kiváltja, akkor milyen konstrukciót válasszon. A bankok ugyanis kedvezőbbnél kedvezőbb ajánlatokkal bombázzák őket, de mégis, mit kell figyelembe venni ahhoz, hogy hosszútávon se bánjuk meg a választásunkat.

A fő kérdés: fix vagy változó kamatozás

A legnagyobb kérdés az, hogy ha a hitelkiváltás mellett döntünk, akkor

  • a törlesztőrészletünket csökkentsük egy változó kamatozású (a forintosított kölcsönök is ilyenek) hitellel, vagy
  • fixáljuk a havi törlesztőt 5 évre (esetleg hosszabb időtartamra), a forintosított kölcsönhöz hasonló kamatszinten.

Ha a törlesztőrészlet csökkentés mellett döntünk, akkor egy átlagos méretű hitel esetén (6 százalék körüli THM, 5 millió forint, 12 év hátralévő futamidő) nagyjából 5 ezer forintot takaríthatunk meg havonta.

Amennyiben fixálnánk a törlesztőrészeltet, akkor a mostanihoz hasonló szinten fizethetnénk a kölcsönt, viszont a terheink a fixálás időtartama alatt kiszámíthatóak lesznek. A leggyakrabban előforduló kamatperiódus (a fixálás tartama) az öt éves, de találhatunk 10 éves, vagy akár teljes időtartamra rögzített kölcsönt is.

Mi alapján döntsek?

A hitelkamatok alapját (ahogyan neve is utal rá) a jegybanki alapkamat adja. Mivel ez most rekord alacsony szinten van, ezért olcsón juthatunk kölcsönhöz, viszont a változó kamatozású hiteleknél az alapkamat emelkedése esetén a hitelkamatunk is megugrik, míg a fixált szerződéseknél csak a rögzítés után változhat a törlesztőrészlet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ha megnézzük az elmúlt 10 év alapkamatait, akkor azt láthatjuk, hogy 2013 előtt kizárólag 5 százalék feletti kamatokkal találkozhatunk, ami a mostani kamatszintnél 3,5 százalékkal magasabb, ráadásul csak egy rövid ideig tudott hat százalékos alá süllyedni a kamatszint.

Ha tehát a mostani alapkamat hirtelen felugrana 6 százalékra (és ezzel együtt nőne a hitelkamatunk), akkor a kölcsönünk után fizetett törlesztőrészlet is jelentősen megugrana. Ez a korábban ismertetett átlagos hitellel számolva azt jelentené, hogy a 38 ezer forintos havi részletünk 48 ezer forintra nőne, ami 25 százalékos növekedésnek felelne meg.

Lényeges, hogy a forintosított kölcsönnél is előfordulhat a havi részlet növekedése, így lehet, hogy még a jelenleginél valamivel magasabb törlesztő mellett is hosszútávon a kamatfixálással járunk jól.

Loading...

 

Címkék:
hitel, devizahitel, hitelkiváltás,