Szeretnéd az ingyenmilliókat? Ezt mindenképp be kell szerezned hozzá

Pénzcentrum2015. június 30. 18:01

A CSOK nyújtását szabályozó kormányrendelet egyik pontja úgynevezett hatósági bizonyítvány benyújtását írja elő abban az esetben, ha a kedvezmény igénybevételével finanszírozni kívánt lakóingatlan "C" energetikai minősítésnél kedvezőtlenebb kategóriájú. Melyik lakásoknál van szükség az igazolásra?

CSOK kérelmünk benyújtására július elsejétől több hitelintézetnél is lesz lehetőség. Az igényléshez szükséges dokumentumok beszerzését azonban megnehezíti, hogy még mindig van olyan építési hatóság, amely nem is tud arról, hogy ők az illetékesek az említett hatósági bizonyítvány kiadásában

 - mondta Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál szakértője. Az illetékes hivatalok között találunk olyat, ahol nem ütközik nehézségekbe az igazolás kiadása és van olyan is, ahol további dokumentumok beszerzésére köteleznék az ügyfeleket.

Mely esetekben van szükség hatósági bizonyítványra?

CSOK igénylés során hatósági bizonyítvány benyújtására abban az esetben van szükség, ha használt lakóingatlant vásárolunk vagy bővítünk és az ingatlan energetikai minősítése "C" (követelménynek megfelelő) kategóriánál kedvezőtlenebb. Az igazolásra csak egylakásos lakóépület (pl. családi ház) esetén van szükség, társasházi lakás esetében nem kell benyújtani!

Hol szerezhető be a hatósági bizonyítvány és mit kell tartalmaznia?

A hatósági bizonyítványt a lakóépület fekvése szerint illetékes építésügyi hatóság állítja ki, mely tartalmazza, hogy a lakóépület állapota az élet- és vagyonbiztonságot közvetlenül és súlyosan nem veszélyezteti. A dokumentum nem lehet 30 napnál régebbi a CSOK kérelem benyújtásakor.

Hogyan történik az igazolás kiadása?

Hatósági bizonyítvány igényünket a területileg illetékes építési hatóságnál jelezhetjük írásos kérelmünkben, az előírt dokumentumok benyújtásával. Az igazolások kiadása 10 napon belül történik. Az ügyintézésnek 20 ezer forintos eljárási illetéke van. Az építési hatóság helyszíni szemle során állapítja meg azt, hogy adott ingatlan megfelel-e a kormányrendeletben foglaltaknak.

Statikai szakvélemény készíttetésére kötelezhet-e minket az építési hatóság?

Ügyfeleink több esetben is tapasztalták, hogy az illetékes építési hatóság kizárólag statikai szakvélemény birtokában adná ki ezt a bizonyítványt, melynek elkészíttetése és anyagi terheinek viselése az ügyfél kötelezettsége lenne. (Egy ilyen felmérés és hiteles szakvélemény költsége hozzávetőlegesen 30-40 ezer forintos tételt jelenthet.) Kérdés, hogy megteheti-e ezt az építési hatóság?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mit mond az építési hatóság?

Az építésügyi hatóság véleménye szerint ez jogellenes lehet, hiszen a vonatkozó kormányrendelet nem írja elő az igénylő részére, hogy szakértőt bízzon meg. Más kérdés, hogy indokolt esetben valóban szükség lehet statikai felmérésre, például akkor, ha az építési hatóság a helyszíni szemle alapján nem tud egyértelműen állást foglalni arról, hogy az épület állapota valóban megfelel a kormányrendeletben foglaltaknak. Ebben az esetben kérhetnek statikai felmérést.

Mit mond a Nemzetgazdasági Minisztérium?

A Nemzetgazdasági Minisztérium Ügyfélszolgálatától azt az információt kaptuk, hogy a hatósági bizonyítvány kiadásának módját és menetét egységesíteni fogják. Ennek folyamata jelenleg is zajlik, és az egységes eljárási szabály július elsejéig várhatóan elfogadásra kerül.

 

Címkék:
hitel, otthon, csok fhb, csok, csok igénylés menete,