Devizahitelek: kiderült, ki nyúl bele a tutiba a hitelkiváltással

Pénzcentrum2015. június 17. 11:02

A devizahitelesek 86 százaléka szívesen fixálná a törlesztőrészletét - derül ki a jegybank friss felméréséből. A forintosított hitelek ingyenes felmondására 91 napunk van, azonban nem érdemes az utolsó pillanatig várnunk a kölcsönünk lecserélésével, mivel több olyan falba ütközhetünk, amelyre nem figyelve könnyen kicsúszhatunk a határidőből.

A devizahitelesek mindössze 14 százaléka nem váltaná át a forintosított kölcsönét fix kamatozású hitelre - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által készített felmérésből. Emellett a devizahitelesek az alacsonyabb törlesztőrészletek miatt is szívesen váltanák ki a szerződéseiket.

Kinek érdemes kiváltani a hitelét?

A bankok igyekeznek megszerezni a fizetőképes ügyfeleket, mivel ezzel tovább csökkenthetik a törlesztőrészletüket

 - mondta Szabó József, az MNB fogyasztóvédelmi igazgatója.

Az alábbi lehetőségekkel lehet élni a hitelkiváltás során:

  • Azonos futamidő mellett alacsonyabb kamatú (ezzel együtt törlesztőrészletű) lehet a hitelünk
  • Rövidebb futamidő mellett valamivel magasabb törlesztőrészlettel (gyakran alacsonyabb hiteldíjjal)

Így válthatjuk ki a hitelünket

Mindenki mérje fel alaposan a lehetőségeit, és hogy mennyit tud törleszteni (hosszú távon is)

 - tette hozzá Szabó. Az alábbi tényezőket kell minden hitelkiváltáskor figyelembe venni:

  • Megtakarítható összeg (törlesztőrészlet)
  • Futamidő
  • Kamatszint
  • Teljes hiteldíj mutató (THM)
  • Szerződési feltételek
  • Egyéb költségek

Az elszámoló levél kézhezvételétől számítva 31. napon módosul a szerződésünk, ettől kezdve mondhatjuk fel a hitelünket ingyenesen. Erre 60 nap áll rendelkezésünkre. Ha nem szeretnénk, hogy a bank figyelembe vegye a hitelfedezeti mutatót és a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót, akkor a 91 napos határidőn belül kell felmondani a hitelünket.

A régi bankunk nem számolhat fel díjakat a hitel felmondásakor, az új banknál viszont lehetnek költségeink. Az ügyfelekért folytatott verseny miatt ezek a költségek sok helyen jóval alacsonyabbak, mint egy teljesen új hitelszerződés kötésekor.

A hitel felmondása után a banknak nem kötelessége mégis továbbvinni a szerződést, ha az ügyfél meggondolja magát. Emiatt az új bankunknál érdemes az előzetes hitelelbírálást megvárni (azaz, hogy biztosan igényelhetjük a kölcsönt), mivel, ha ezt nem tehetjük meg, akkor egy összegben kell törleszteni a tőketartozást a régi bankunk felé.

Mire figyeljünk az új hitelnél?

A forintosítással megszűnt a hitelek árfolyamkockázata, azonban a kamatkockázat továbbra is fennáll. Ez azt jelenti, hogy a későbbiekben a törlesztőrészletünk megugorhat, ha a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) növekedésnek indul.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Érdemes figyelni a hitelközvetítőkre, akik részt vehetnek a hitelkiváltásban, azonban ezért az ügynök nem fogadhat el jutalékot.

Az alacsonyabb törlesztőrészlet vonzó lehet, azonban a kamatok fixálásával kiszámítható hitelhez juthatunk, azonban lehet, hogy ezzel valamivel magasabb törlesztőrészlettel kell számolnunk. Ezt mindenkinek magának kell mérlegelni.

A késedelmes vagy árfolyamgátas hitelek esetén előfordulhat, hogy az új bank elutasítja a hitelkérelmet, de emiatt még nem érkezett panasz az MNB-hez.

Lakás takarékpénztárból törleszteni

A lakás takarékpénztárak (LTP) kiutalási ideje 90 nap, így ha ilyen szerződéssel akarunk törleszteni, akkor érdemes minél előbb elindítani a folyamatot. Ha a megtakarítási időszakból még nem telt el 4 év, akkor az állami támogatást elveszítjük.

Érdemes kiszámolni, mivel járunk jobban:

  • Elveszítjük a támogatást, de csökken a törlesztőnk vagy
  • Az LTP- lejáratakor elő-, vagy végtörlesztünk, de a kiváltott hitelünk nem lesz kombinált, így a törlesztőrészletünk valamivel magasabb lesz és az LTP-t is tovább kell fizetni (ebből a szempontból a Unit-Linked is hasonló)

 

Címkék:
hitel, devizahitel, elszámolás, hitelkiváltás,