Így büntetik a bankokat, ha nem jól számolnak el a hitelesekkel

Pénzcentrum2015. március 19. 11:10

Március elején kezdték postázni a bankok a devizahiteles értesítőket. A jegybank és a Bankszövetség csütörtöki sajtótájékoztatóján az is kiderült, hogy egy esetleges szabálytalanságnál hogyan büntetik őket. De milyen határidőkre érdemes odafigyelnünk?

Az elmúlt évek legnagyobb feladatát hárítja az elszámolás a banszektorra

- mondta Kovács Levente a Bankszövetség főtitkára. A bankok március eleje óta küldik a devizahiteles értesítőket az ügyfeleknek, a jegybank szerint ebben hónapban 237 ezer szerződés elszámolását kaphatják meg az adósok. A Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közös sajtótájékoztatóján az elszámolások eddigi tapasztalatairól kérdeztük a szervezetek vezetőit.

Milyen határidőkre érdemes figyelnünk?

Nagyon sok határidő van, ami az elszámolás és a forintosítás szempontjából az ügyfeleknek érdekes

 - mondta Becsei András a Bankszövetség alelnöke. A banki vezető az alábbi hátralévő határidőket emelte ki:

  • A forintosítás ténylegesen megtörténik - március 31.
  • Elszámolás megküldésének határideje (eltér a kézhezvétel határidejétől) - április 30.
  • Első, minden szempontból alacsonyabb törlesztőrészlet - májusi törlesztőrészletben érvényesül

Vannak bankok, ahol már korábban is érvényesülhet alacsonyabb törlesztőrészlet, azonban májustól már minden adós az alacsonyabb részletekkel kalkulálhat.

Kire nem vonatkozik az elszámolás?

  • Támogatott lakáshitelesek (forinthiteles elszámolás)
  • Folyószámlahitelesek
  • Hitelkártya tulajdonosok
  • Akik 2004. Május 1. előtt kötöttek szerződést
  • Akiknek 2009. július 26. előtt megszűnt a szerződésük

Így ellenőrzi az MNB a bankokat

Nagy mennyiségű levél kiküldésére kerül sor a következő hetekben - mondta Freisleben Vilmos, az MNB Fogyasztóvédelmi igazgatója. A jegybank folyamatosan vizsgálja a bankok számítási metódusait, de nem terjednek ki konkrét szerződések adataira

 - tette hozzá Freisleben.

Február 15-én a jegybank témavizsgálatot kezdeményezett 308 pénzügyi intézményénél és a beérkezett adatok alapján lehetséges további intézmények vizsgálat alá vonására. Ezek az intézmények lefedik a pénzügyi szektort. A vizsgálat célja, hogy megelőzze, vagy megszűntesse a jogszabálysértéseket.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az ellenőrzések során több módszert is alkalmaznak, mind helyszíni, mind adatbekéréses eljárással is dolgozik az MNB. A vizsgálatok elsősorban az elszámolás rendes lefolyását vizsgálják. Lényeges, hogy a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) ügyeit is elemzi a jegybank és a vizsgálatok során a leggyakrabban felmerült problémákat vizsgálat tárgyává teszi. A szabélytalanág esetén a jegybank így szankcionálhatja a bankokat:

  • Az elszámolás újra elvégzése (erkölcsi és pénzbüntetés)
  • Pénzbüntetés
A Bankszövetség kiemelte a bankszektorba vetett bizalmat

"A bankszektor működésének alapja a bizalom, ami lassan építhető fel, de gyorsan lerombolható" - mondta Kovács Levente a Bankszövetség főtitkára a bankok biztonságáról. Sok esetben a bankok mögött tőkeerős tulajdonosok állnak, ezért a bizalom fennáll most is a magyar bankszektorban -tette hozzá.

 

Címkék:
hitel, devizahitel, elszámolás, forintosítás,