Eljött a devizahitelesek nagy napja: ma minden eldől

Pénzcentrum2014. november 17. 06:03

Ma nyújthatják be a forintosítási törvényt, ezért körüljártuk, hogy mire számíthatnak a devizahiteles családok a szabályozásnak köszönhetően. A múlt hét folyamán több részletet megtudtunk a készülő tervezetből, ezért felvázoltuk, várhatóan hogyan fogják visszafizetni az adósságukat a devizahitelesek. Megnéztük azt is, hogy milyen hatásai lehetnek a törvénynek, ha az eddig megismert módon fogadja el a parlament.

Várhatóan ma fogja a kormány benyújtani a forintosításról szóló törvény tervezetét az országgyűlésnek. A múlt hét kedden benyújtott fair bankokról szóló törvénnyel együtt a forintosítás folyamata mellett azt is meghatározza majd, hogyan fizetjük a hiteleinket a következő közel egy évtizedben.

Milyen részleteket ismerünk eddig a törvényből?

Ugyan nem biztos, hogy a benyújtott törvényben a most ismert részletek lesznek, ráadásul a tervezet elfogadásáig még hosszú út vezet, de az alábbi fontos információkat tudjuk:

  • A forintosítás várhatóan az elszámolással egy lépésben, jövő év márciusában és áprilisában fog lezajlani.
  • Az átváltási árfolyam a svájci frank alapú hiteleknél 256,5 forintos, míg az euró alapú kölcsönöknél 309 forintos árfolyamon fog megtörténni. Ez nagyjából megegyezik a jelenlegi piaci árfolyammal.
  • A hitelek kiváltása a tervek szerint piaci alapon fog megtörténni, igaz ez technikailag nehezen kivitelezhető akkor, ha az elszámolással együtt egy lépcsőben szeretnék végrehajtani a devizahitelesek megsegítését, ahogy amellett a Nemzetgazdasági minisztérium és a Bankszövetség is letette a voksát.
  • A fair bank törvényben meghatározott módon hitelezhetnek a bankok, és az ebben ismert szabályok szerint vehetnek majd fel hiteleket a forintosításkor is.
  • Valószínű, hogy a devizahitelesek közül sokan fogják választani a három, vagy akár öt-tíz évre fixált kamatú (törlesztőrészletű) termékeket akkor is, ha azok kezdetben valamivel drágábbak.

Hogyan függ össze a két törvénytervezet?

A két törvénytervezet szorosan összefügg, hiszen a forintosításról szóló törvény meghatározza, hogyan menjen végbe a devizahitelek kiváltása, míg a fair bank törvényben megtaláljuk azt, hogy január elsejétől milyen alapelvekkel lehet hiteleket nyújtani. Ugyan az átváltásról szóló törvény meghatároz néhány, csak a devizahitelesekre érvényes kivételt, viszont a kölcsönfelvétel alapelveit mégis a fair bank törvényben találjuk meg.

Megéri forintosítani, vagy tényleg csak elvi kérdés?

Csak évek múlva, amikor ismerjük a devizaárfolyamok mozgását és az alapkamat változását, akkor mondható meg, hogy jól jártak-e a devizahitel átváltásával az adósok vagy sem, addig csak találgathatunk ezzel kapcsolatban. Az viszont kijelenthető, hogy a kiszámítható törlesztőrészlet (ami attól függ, hány évre fixáljuk a kamatot) könnyebbséget ad a magyar családoknak, hiszen a pénzügyeket tervezhetővé teszi. Hátránya lehet viszont, hogy később hiába erősödik meg a forint árfolyama, mindenképp a rögzített forinthiteleket kell visszafizetni. Emiatt a devizaárfolyamon nem keletkezhet nyereségük, viszont veszteségük sem lehet ebből.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Devizahitelesnek jó lenni, vagy a forinthitelesek jobban jártak?

A kormány oldaláról többször elhangzott az, hogy a devizahitelesek nem járhatnak jobban a forint alapú kölcsönt felvetteknél, azonban rengeteg tényezőtől függ, hogy ki jár jobban. Minden szerződés eltérő, ráadásul a forintkölcsönök mellé sok esetben kamattámogatás is járt. Ennek kiszámítása így egyedi módon történhet minden szerződésnél, és a kalkulációkat várhatóan majd csak a forintosítás után lehet elvégezni.

 

Címkék:
devizahitel, devizacsomag, forintosítás, devizaárfolyamok,