Lehet, hogy nem kapnak vissza pénzt a casco-károsultak?

Pénzcentrum2014. október 22. 15:06

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn jelentette be, hogy újabb pénzintézeti vizsgálódások zárultak le szeptemberben, és ezek eredményeit tették közzé. Ennek alapján több magyar autóhitelt és autólízinget nyújtó szolgáltatót megbüntettek, de a lízingcégeknek lehet esélyük a bíróságon, ha perre mennek a jegybank ellen.

A jegybank összesen 37 millió forintos bírságot szabott ki autólízing cégekre, ebből mintegy 20 millió forintot a Lombard Leasingnek kell befizetnie. A bírság mérete miatt lehet, hogy a pénzintézet perre megy az MNB ellen.

Azért kaptak ekkora bírságot a lízingcégek, mert az általuk kínált casco biztosításokat is devizában kérték el az ügyfelektől. Ezt a jegybank szabálytalannak találta, ezért büntetést, illetve visszatérítési kötelezettséget szabott ki a pénzintézetekre.

Ha perre megy akár nyerhet is a Lombard

Előfordulhat, hogy a pert másidfokon a Lombard nyeri, mivel nem egyértelmű a helyzet. Az igaz, hogy a casco díjakat devizában állapították meg, és így szedték be az ügyfelektől, ennek viszont egyértelmű oka van. A pénzintézetek által kínált casco szerződések ugyanis eltérnek az ügyfél által biztosítóknál megköthető biztosításoktól.

Mivel a lízingcégek nagy tételben vásárolnak ilyen konstrukciókat, ezért olcsóbban kapják azt, és így az ügyfelek is olcsóbban köthetnek biztosítást rajtuk keresztül (igaz az árfolyam változás ezt valamivel módosította, azonban sokkal rosszabbul valószínűleg így sem jártak az ügyfelek).

A casco-t úgy értékesítette a lízingcég az autóval együtt, mintha annak része lenne, ugyan úgy, mint egy extra alkatrész, például tetőcsomagtartó vagy téli gumi. De nem csak a gyakorlatban adták el az autókat ilyen módon, hanem az elszámolások során is így lettek bejegyezve, ezért könyvelési problémákat is felvethet, ha más módon, a könyvviteli szabályoknak nem megfelelően kell elszámolni ezekkel a költségekkel.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Ezek a lízingcégek fizethetnek

Az MNB korábbi közleménye szerint a devizában számolt casco miatt a Lombardon kívül a Budapest Autófinanszírozási Zrt.-nek, és az Erste Bank Zrt.-nek 5-5 millió forintot kell befizetnie. A Santander Consumer Finance Pénzügyi Vállalkozás Zrt.-re, az UniCredit Leasing Hungary Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-re és a Raiffeisen Lízing Zrt.-re egyenként 2 millió forintos bírságot szabott ki a jegybank. Az RCI Lízing és Autófinanszírozási Zrt.-nek 1 millió, a Mercedes-Benz Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-nek 150 ezer forintot kell befizetnie.

 

Címkék:
mnb, devizahitel, lízing, autólízing,