Így forintosíthatják a devizahiteleket: mennyire lesz kedvezményes?

Portfolio2014. október 20. 18:38

Rengeteg találgatás jelent meg a sajtóban a devizahitelek forintosításával kapcsolatban. A Portfolio megkérdezett tíz szakértőt, hogy mi várható a jövőben és a válaszok alapján összerakták a legvalószínűbb forgatókönyvet.

A legvalószínűbb forgatókönyv

A piacról származó információkból és beszélgetéseinkből számunkra az alábbi tűnik igazán valószínűnek: Miután novemberben vagy decemberben a parlament elfogadja, január 1-jén életbe lép a "fair bankrendszerről" szóló törvény, amely szabályozni fogja a forintosítás mikéntjét és a forintosítás utáni hitelárazás "átlátható, tisztességes" rendszerét. Bár az illetékes minisztériumok (NGM, IM) piaci árfolyamon történő forintosításról szóló javaslatot sugallnak a piac felé, a Fidesz egyes vezető politikusainak nyomására végül az alábbi két verzió közül választanak majd:

  • 5-10 százalékos árfolyamkedvezmény bankadó-csökkentéssel kominbálva: Ez a verzió a bankoknak veszteséggel jár, ám a veszteséget a bankadó-kedvezmény mérsékli, az ügyfelek számára viszont egyértelmű könnyítést jelent: a tőketartozás és törlesztőrészlet is alacsonyabb a piaci árfolyamú forintosítás forgatókönyvéhez képest.
  • Piaci árfolyamú forintosítás úgy, hogy a kormány az említett jogszabállyal kamatplafont vagy kamatfelár-plafont vezet be a hitelkiváltással kínált hitelekre. Ez a verzió az ügyfelek törlesztőrészletét csökkenti, pontosabban segítheti, hogy nagyjából azon a szinten maradjon, ahová a január-februári elszámolást követően kerül.

A hitelkiváltási versenyben történő forintosítás esetén az előbbi, adminisztratív forintosítás esetén viszont az utóbbi forgatókönyv tűnik valószínűbbnek,

ugyanis a hitelkiváltásos (vagyis ügyfélaktivitással zajló) forintosítás ráirányítja az ügyfelek többségének figyelmét arra, hogy hiába volt az elmúlt évek hiteltörlesztése: még az elszámolást követően is nagyobb a tőketartozás, mint a hitelfelvételkor.

Az emiatt előálló kellemetlenséget kedvezményes árfolyamon forintposítással csökkentheti a kormány. Az adminisztratív, ügyfélpasszivitással zajló átváltás esetén ez a szempont kevésbé hangsúlyos, mivel azonban nem alakul ki banki verseny, ami lefelé nyomná a kamatokat, kormányzati szempontból indokolt lehet a kamatszint valamiféle adminisztratív korlátozása.

A megkérdezettek viszonylag nagy része rámutatott: akármelyik megoldás születik is, a bankok nettó kamatbevétele hosszú éveken keresztül sokkal alacsonyabb lesz a mostaninál egyrészt a csökkentett lakossági hitelállomány, másrészt a várhatóan jelentősen szűkülő kamatmarzs miatt. "A bankok így se, úgy se járnak jól" - fogalmazott egyik forrásunk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 

Címkék:
hitel, devizahitel, devizacsomag, forintosítás, kamatmarzs,