Devizahiteleket mondanak fel a bankok: nem jogerős a törvény

Pénzcentrum2014. október 3. 12:01

A bankok elszámoltatásáról szóló törvényt ugyan a parlament elfogadta, mégsem emelkedett jogerőre. Rossz hír ez azoknak a devizahiteleseknek, akik nem tudják tovább fizetni az adósságukat, ezért a kormány sürgeti az államfőt az aláírással. Mutatjuk, mikor lép életbe a moratórium.

Most jött a hír, hogy Áder János válaszolt Rogán Antal levelére:

A köztársasági elnököt a devizahiteleket érintő törvény aláírása során az az egyetlen szempont vezérli, hogy a jogszabály összhangban van-e az alaptörvény előírásával - ezt az államfő írta pénteken, a Fidesz frakcióvezetőjének küldött válaszlevelében.

Eleget téve az Alaptörvényben rám rótt jogoknak és kötelezettségeknek, a devizahiteleket érintő törvény aláírásáról is a rendelkezésemre álló alkotmányos határidőn belül, alapos vizsgálatot követően hozom meg a döntésemet
 - írta Áder János

November közepére érhetnek véget a devizahitelekkel kapcsolatos másodfokú bírósági eljárások, míg a Kúria az év végén, legkésőbb január első felében zárhatja le a felülvizsgálati eljárásokat; ezután pedig megkezdődhet az elszámoltatás - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter csütörtökön Budapesten újságíróknak. A miniszter szerint jövő év novemberéig minden fogyasztói hitelfelvevői csoporttal lezajlik az elszámolás.

A közös sajtótájékoztatón Rogán Antal arról számolt be, hogy az igazságügyi tárca már megkezdte a fair bankokról szóló jogszabálytervezet előkészítését, amely rögzítené a fogyasztóknak nyújtandó hitelek feltételeit. Hozzátette: a Fidesz-frakció várhatóan november 4-én tárgyal erről, és ekkor kerülhet a képviselőcsoport elé a devizahitelek forintosításának ügye is.

A fair bankrendszerről szóló jogszabálytervezettel kapcsolatos munkába más tárcák mellett a Fidesz szakértői is bekapcsolódnak. A Fidesz frakciója kitart amellett, hogy Magyarországon a lakosságnál nem maradhat devizahitel, végig kell vinni a forintosítást - rögzítette Rogán Antal.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A frakcióvezető közölte azt is, hogy képviselőcsoportja nevében csütörtökön levélben fordul az államfőhöz, kérve: ne engedjen a bankok nyomásgyakorlásának, és írja alá az elszámoltatási törvényt.

Miért fontos az aláírás?

Alapvetően azért, mert

amíg az államfő nem írta alá az elfogadott törvényt, és a Magyar Közlönyben nem jelenik meg, addig az adott törvény nem lép jogerőre,

vagyis a tartalmát nem kell alkalmazni. Ez azért fontos jelen esetben, mert az elszámolásról szóló elfogadott törvény megtiltja, hogya delvizahiteles szerzuődéseket felmondják, de amíg nem emelkedik jogerőre a törvény, addig a hitelintézetek élhetnek ezzel a lehetőséggel.

Nemcsak, hogy élhetnek a lehetőséggel, hanem ténylegesen szerződéseket mondanak fel, amit egyébként teljesen jogosan meg is tehetnek a törvény jogerőre emelkedéséig.

 

Címkék:
devizahitel, devizaper, devizacsomag,