A kormány segítségére vártak, BAR-lista lett belőle

Pénzcentrum2014. február 1. 11:02

Soha nem tolongtak még annyian a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) negatív adóslistáján, mint 2013 végén. Az adatokat kezelő BISZ Zrt. statisztikája szerint a 2012-es javulás után 1,7 millióra ugrott tavaly a fennálló mulasztások száma, ami két és félszerese az öt évvel korábbi szintnek. A romlásban biztosan szerepe van az utóbbi hónapok fizetési fegyelmet rontó devizahiteles kampányának is.A problémás szerződések mellett 2012 óta azok a hitelek is szerepelnek a KHR-ben, amelyeket rendben törleszt az adós, így összesen csaknem 4,9 millió ügyfelet tartanak nyilván a rendszerben. A hitelszerződéssel rendelkező vállalkozások száma pedig 155 ezer.

Korábbi elnevezése alapján BAR-listaként él a köztudatban az a rendszer, amely lehetővé teszi a hitelintézeteknek, hogy a hitelbírálat során kiszűrjék lehetséges adósaik közül a leginkább kockázatos ügyfeleket. Míg korábban csak a vállalkozási alrendszer, ma már a lakossági alrendszer is úgynevezett teljes listás nyilvántartás, vagyis a rendben törlesztő ügyfelek és a problémásak (nem fizetők, visszaélők, csalók) adatai is megtalálhatók benne.

Megismerhetjük saját adatainkat

A Referenciaadat-szolgáltatók ügyfelének (természetes személyek és vállalkozások) joga van arra, hogy a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) róla tárolt adatokba betekintsen. Az ügyfél e jogát bármely Referenciaadat-szolgáltató bármely fiókjánál gyakorolhatja Saját Hiteljelentés igénylésével vagy közvetlen úton a BISZ Zrt.-n keresztül. A Saját Hiteljelentés díjmentes. (Forrás: BISZ Zrt.)

2013 végén 4,871 millió lakossági ügyfél szerepelt a rendszerben, ők azok, akik Magyarországon hitelszerződéssel rendelkeznek vagy ilyenben (pl. kezesként) részt vesznek. Számuk 2012-ben ugrott meg, ekkortól ugyanis az új jogszabályok szerint már nem csak a negatív, hanem a pozitív történettel rendelkezőket is eltárolja a rendszer a hitelintézetek adatszolgáltatása alapján.


Az adatok lekérdezésére azonban csak akkor van módjuk a bankoknak, ha az adott ügyfél (pl. a hitelszerződés aláírásakor) ehhez nyilatkozatban hozzájárult. Azt is kérhetik az ügyfelek, hogy a szerződés lezárását követően még 5 évig eltárolják az adatait, ami előnyös lehet számukra.

Előnyös a pozitív hiteltörténet
1. Alacsonyabb kamatokat és díjakat tehet lehetővé, hiszen az alacsonyabb kockázat jobb hitelképességet jelent. 2. Egyszerűbb, gyorsabb lehet a hitelbírálati és kockázatelemzési folyamat. 3. Személyre szabottabb ajánlatot tesz lehetővé a bank számára. 4. A pozitív adatok ellensúlyozhatják az ügyfél esetleges negatívumait.

A 4,871 millió lakossági ügyfél 8,387 millió darab fennálló és 597 ezer lezárt szerződéssel rendelkezik a rendszerben. A rossz adósok esetében a szerződés teljesítéssel történő lezártát követően 1 évig, a hitelező veszteségével történt lezártát követően pedig 5 évig tárolja a rendszer az adatokat.


Két feltételnek kell teljesülnie egyszerre ahhoz, hogy valaki nem fizetés miatt "BAR-listás" legyen: 1. a minimálbérnél nagyobb összegű kötelezettségüknek 2. több mint 90 napon keresztül folyamatosan nem tettek eleget. A napok számlálása azon a napon indul el, amikor a meghaladta a minimálbér összegét a mulasztás. A nem fizető hitelszerződések mellett a bankkártya-visszaélések és csalások is szerepelnek a rendszerben. Velük együtt összesen 1,696 millió lezárt és 299 ezer megszűnt mulasztást tartalmazott a rendszer 2013 végén. Előbbi 2,5-szeres növekedést jelent öt év alatt, utóbbi pedig egy jogszabályi változásnak köszönhetően csökkent (korábban minden esetben 5 évig tárolták az adatokat a szerződés lejárta után).

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


A tavalyi év 13%-os emelkedést hozott a mulasztások számában, ami a 2012-es 4%-os csökkenéshez képest csalódást keltő fordulat.


A Magyar Nemzeti Bank várhatóan február közepén teszi közzé a lakossági hitelek nem teljesítéséről szóló adatokat. A legutóbbi, szeptember végi adatok szerint 2013 első 9 hónapjában 16%-ról 18,5%-ra emelkedett a nem teljesítő lakossági hitelek aránya. Korábbi értékelésünk szerint a devizahiteles csomag folyamatos lebegtetése is rontotta a helyzetet.


A vállalkozásokkal kapcsolatban a hitelszerződések és az ügyfelek számát teszi közzé a BISZ Zrt., a mulasztásokról szóló adatokat nem. A nyilvános adatokból kiderül: 2008-hoz képest 2013 végére 14%-kal csökkent a hitelszerződéssel rendelkező vállalkozások száma, ami most 155 ezer. Körükben a fennálló szerződések száma 337 ezer, az öt évig még a rendszerben maradó megszűnteké 804 ezer.

Címkék:
devizahitel, bar-lista, khr,