Nincs pénz a számládon? Sokba kerülhet ez neked!

Pénzcentrum2009. január 28. 05:40

Azt hiszed, ha nincs folyószámlahiteled, vagy hitelkártyád, mindössze egy folyószámlával rendelkezel a bankodban, akkor nem lehet semmiféle tartozásod a pénzintézet felé? Sajnos ez nem igaz! Egyes folyószámlák esetén ugyanis előfordulhat negatív egyenleg is hónap végén, melyért cserébe természetesen kamatot számít fel a bank, méghozzá nem is keveset!

Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy hónap végén egy fillér nem maradt a számlánkon, mert azt teljes egészében elköltöttük. Ilyenkor általában pénzt felvenni, átutalni, vagy kártyával fizetni már nem tudunk, ennek ellenére az egyenlegünk mégis negatívba fordulhat, hiszen a havi számlavezetési költségeket, a bankkártya díját, a tranzakciós díjakat - ATM készpénzfelvétel, átutalások díjai, stb. - a bank hónap végén leemeli a számlánkról.

Ilyen esetekben a bankok általában úgynevezett kényszerkamatot számítanak fel, hiszen számunkra az adott összeget kénytelenek voltak meghitelezni, amely összeg máshol akár kamatbevételt is termelhetett volna számukra.

Az ilyen jellegű kamatterhek természetesen általában a legszegényebb rétegeket érintik, hiszen az ő esetükben fordul elő leggyakrabban, hogy hónap végére megszorulnak, vagy túlköltik magukat. Bár az így felhalmozódó tartozás nem rúghat tetemes összegre, még akkor sem, ha folyamatosan idegen ATM-ből vettük fel pénzünket a hónap során, több száz forintos tételenkénti költségeket generálva, a nem ritkán 20-30 százalékos kamatteher mégis súlyosnak mondható.

Természetesen bankonként eltérő mértékű büntetést szabnak ki azokra, akik nem tudják a szolgáltatási díjakat időben kifizetni, de még az elnevezése sem azonos az említett tételnek, hiszen van, ahol kényszerhitelként utalnak rá, másutt fedezetlenségi kamatnak nevezik.

A Budapest Bank esetében, amennyiben Standard forint lakossági folyószámlával rendelkezünk ilyenkor egyrészt a kényszerhitel kamatát kell megfizetnünk, amely a mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese.

Emellett arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy a minimumegyenleg alá ne csökkenjen a számlánk, ez 5000 forint, illetve rendszeres jövedelem-átutalás esetén 0 forint. Ha ez alá csökkenne számlánk egyenlege, a bank 1000 forintot számít fel a minimumegyenleg alatti számla díjaként havonta. Ez akkor kerül felszámításra, ha a záróegyenleg a minimumegyenleg alatti és egyetlen egy általunk kezdeményezett tranzakció sem történt.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az OTP Banknál a számlafedezetlenség esetében felszámított kamat lakossági forint folyószámlánál évi 30 százalék (35,07 % THM), devizaszámla esetében pedig 9 százalék.

A KDB Banknál szintén megterhelik a bankszámlánkat akkor, ha az nem nyújt fedezetet a bankkártya éves díjára, a bankkártyával végzett tranzakciók összegére. A fedezetlen (meghitelezett) tartozások teljes összege után a terhelés napjától a fedezet megfizetésének, illetve a tartozás kiegyenlítésének napjáig kényszerkamatot is fizetni kell persze, méghozzá évi 21 százalékot.

Akadnak azonban olyan bankok is, ahol nem csak az említett díjak meghitelezéséért számítanak fel kamatot, de olyan esetekben is komoly díjakat vetnek ki, mikor fedezethiány miatt meghiúsul egy tranzakció, például vásárlásnál, vagy átutalásnál, de akár ATM- készpénzfelvételnél is.

Az MKB Bank késedelmi kamatot számít fel, ha nincs meg az általa a kondíciós listában megadott díjak fedezete. Ennek mértéke a bank által felszámított folyószámlahitel kamatán felül 6 százalék éves szinten.

Címkék: