HelloVidék • 2025. február 19. 12:15
Hihetetlen felfedezést tettek a szakemberek a Vértesben: először sikerült hosszúszárnyú denevért azonosítani a térségben. A fantasztikus hírt Dr. Hegyi Zoltán természetvédelmi őr osztotta meg nemrégiben egy Facebook-bejegyzésben.
Még február 6-án végzett téli denevérmonitoring során a hazai szakemberek, valamint önkéntes segítők több mint egy tucat földalatti denevértelelő helyet vizsgáltak át a Vértes területén. Az ellenőrzött helyszínek közé tartoznak pincék, barlangok és egykori katonai bunkerek, ahol a szakemberek minden alkalommal regisztrálják az ott talált denevérfajokat és egyedszámukat.
Az idei vizsgálat során a Gánthozi Szikla-pince nevű telelőhelyen részletes adatgyűjtést is végeztek. Itt a megfigyelt 7 kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és 1 nagyfülű denevér (Myotis bechsteinii) mellett egy különleges fajt is azonosítottak. Egy hasadékban rejtőzködő hosszúszárnyú denevért (Miniopterus schreibersii) találtak, amely Magyarországon fokozott védelem alatt áll - írta posztjában Dr. Hegyi Zoltán természetvédelmi őr.
Ez a felfedezés különösen jelentős, mert a hosszúszárnyú denevér eddig a térségben csak a nyári időszakból volt ismert, főként Fehérvárcsurgó közeléből. Most először sikerült bizonyítani, hogy a faj a téli időszakot is a Vértesben tölti, ami értékes adatokat szolgáltat a hazai denevérpopulációk viselkedéséről és telelési szokásairól.