Itt az újabb rezsirendelet: több ponton is módosít a kormány

Pénzcentrum2022. szeptember 10. 10:31

A péntek esti Magyar Közlönyben megjelent a 343/2022. (IX. 9.) számú kormányrendelet, amely jelentősen korlátozza a hazai kitermelésű szén külföldre vitelét. Ha a miniszter szerint a tervezett export bármilyen módon veszélyezteti a hazai energiabiztonságot, akkor a rendelet értelmében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gyakorolhatja ezt az állami elővásárlási vagy vételi jogot.

A közlöny alapján a „Magyarország energiabiztonsága szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek kivitelével kapcsolatos regisztrációs eljárásról és egyéb intézkedésekről” címet viselő jogszabály szerint kilencfajta széntermék csak az energiapolitikáért felelős miniszternél történt regisztrációt és a bejelentés tudomásulvételének visszaigazolását követően értékesíthető külföldre, illetve vihető ki az országból.

A bejelentés után a miniszter feladata megvizsgálni, „hogy az energiahordozó külföldre történő értékesítése, illetve kivitele jelentős mértékben akadályozza-e vagy ellehetetleníti-e a Magyarország energiabiztonságának fenntartásához szükséges alapanyag-ellátást, veszélyezteti-e a közellátást, vagy jelent-e kockázatot az energetikai ellátásbiztonságra”.

A bejelentés vizsgálata alatt a magyar államot elővásárlási jog, illetve vételi jog illeti meg, amelyet az MNV Zrt. útján gyakorol. Ha a miniszter szerint a tervezett export bármilyen módon veszélyezteti a hazai energiabiztonságot, akkor a rendelet értelmében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gyakorolhatja ezt az állami elővásárlási vagy vételi jogot, utóbbit a miniszter által megmondott, az energiahordozó aktuális piaci értékének megfelelő összegért.

Mindez azt jelenti, hogy a magyar kormány megteremtette a teljes exportkorlátozás lehetőségét, hiszen minden külföldre szánt szénszállítmányra elővételi joga lehet az állami tulajdonú MNV-nek. A rendelet az alábbi termékekre vonatkozik:

A kormánynak nem ez az első energetikai tárgyú exportkorlátozó rendelete. Augusztus elején a tűzifára adtak ki hasonló, állami elővásárlási jogról rendelkező jogszabályt. Az a rendelkezés azt mondta ki, hogy ha a fára a magyar lakosság és a középületek ellátása érdekében szükség van, akkor a kormány él a rendeletben biztosított elővásárlási jogával, és a kijelölt állami erdőgazdálkodón keresztül a hazai közcélokra megvásárolja a mennyiséget.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A péntek esti Magyar Közlönyben más, további energetikai intézkedések is szerepelnek. A kormány megalkotta a rendeletet az állami intézmények 25 százalékos gázfogyasztás-csökkentéséről (a kórházak és szociális intézmények kivételével). A jogszabályból kiderült, hogy a 2023-as évre is vonatkozik a 25 százalékos visszavágás.

Egy másik rendeletben a kormány kedvezményt adott a legfeljebb 4 lakásos lakóközösségeknek, szintén egy másik szerint egyszerűsítik a napelemek társasházi telepítéseit. A kormány emellett rendeletet alkotott a vállalkozások folyamatos energiaellátása érdekében, amely előírja a villamosenergia- és földgáz-kereskedelmi engedélyes társaságoknak, hogy az ajánlatadás során tekintettel legyenek „a kockázatkezelési szempontokon túl a gazdasági társaságok korlátos biztosítéknyújtási képességére abban az esetben is, ha ezzel a fogyasztók gazdasági erejét (hitelképességét) és biztosítéknyújtási képességét meghaladó mértékben vállalnak fel nemfizetési kockázatot”.

Címkék:
kormány, rezsi, rezsicsökkentés, gázfogyasztás, export, szén, bejelentés, korlátozás, rendelet, energiaválság, rezsiemelés,