Portfolio • 2022. február 27. 12:34
Megszületett a nemzetközi döntés az Oroszország elleni újabb gazdasági szankciókról. Ursula von der Leyen bejelentette, levágják az oroszokat a SWIFT rendszerről. A gazdasági elemzők szerint felfordulásra lehet számítani a tőzsdén, és a rubel is zuhanni fog, derült ki a Portfolio által összegyűjtött elemzői kommentárokból.
Mohamed El-Erian, az Allianz elemzője szerint, ha a szankciót átfogóan hajtják végre, nem pedig darabonként, Oroszország kizárása a SWIFT rendszeréből képes lehet a gazdaságát megbénítani. Elkerülhetetlenül lesznek ennek visszaható hatásai és buktatói, többek között a globális gazdaságot a stagfláció irányába vezetheti a lépés, illetve magasabb esélye lehet emiatt annak, hogy az oroszok késlekedve fizetnek a nyugati hitelezőiknek, vállalatoknak
Michael Rosen, az Angeles Investment Advisors szakértője szerint Európai ezt a lépést, a legdurvább, utolsó megoldásként tartotta számon. Ha megteszik, akkor olyan hatása lesz, mintha egy dárdát hajítanánk egy tanknak.
Ha Európa nem fizet Oroszországnak az olajért és a gázért, akkor az orosz ellátást vagy felfüggesztik, vagy Oroszország kiállít egy számlát, amit majd később kell befizetni
– vélekedett Rosen. Oroszország méretes devizatartalékkal rendelkezik, és úgy is tud bevételeket szerezni, ha megkerüli a SWIFT-et Kínán vagy más partnerein keresztül.
Tom Martin (Global Investments) úgy véli, a SWIF-szankció fájdalmas lesz, és a piacok ezt hamarosan fel fogják ismerni.
Amit ebből látni fogunk, az a volatilitás, illetve a szereplők a kockázatkeresési attitűdjüket igazítják majd ahhoz, hogy mit gondolnak a helyzetről. Én úgy képzelem, az emberek az arany felé fognak fordulni, mert az arany a hagyományos menekülőeszköz ilyen helyzetekben. Úgy gondolom, az amerikai állampapírok bármilyen lejáraton szintén menekülőeszközökké válhatnak. És minden más eszköznél nagy volatilitást tapasztalunk majd.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Karl Schamotta, a Corpay elemzője szerint a rubel esni fog, a szankciók meg fogják bénítani az orosz gazdaságot és tönkre teszi minden olyan eszköz vonzóságát, aminek köze lehet Moszkvához. A befektetők tömegesen hagyják el a hajót. A jegybank várható súlyosan megsínyli a devizaintervenciókat.
Edward Moya (Oanda) szerint a lépés a korábban Iránnal szemben bevezetett szankciókhoz hasonlóan most is bénító hatással lesz a gazdaságra, ami pedig jelentős zavarokat okozhat a globális pénzügyi piacokon.
Azt gondolom, sok részvénypiaci kereskedő úgy gondolta, hogy az EU és az Egyesült Államok nem fog ilyen kemény lépéseket felvállalni, és arra fókuszálnak, a gazdasági helyzetüket megvédjék, és ne kockáztassanak egy jelentős sokkot a globális pénzügy rendszerrel szemben.
A piacok meglepetésekre várnak Michael Farr, a Miller & Washington szakértője szerint, és ez egy olyan meglepetés lehet, amit nem túl jól fognak fogadni, ha ez a nemzetközi kereskedelem lassulását hozza. A SWIFT-szankció elzárja Oroszországot a nemzetközi tranzakcióktól a legtöbb ország esetében, ez tehát egy súlyos lépés. Problémát jelenthet az ezáltal gerjesztett infláció, és az, hogy ez mennyire fogja lassítani az európai gazdaságokat.