A mérleg vegyes, a teljesítmény közepes: kritizálta a válságkezelést Matolcsy György

Pénzcentrum/MTI2021. július 6. 08:31

Matolcsy György szerint Magyarország 2020-as válságkezelésének mérlege vegyes, a teljesítmény közepes, és csak a hitelállomány bővülése miatt nem omlott össze a magyar gazdaság. "Ha nem működött volna példásan a magyar pénzügyi rendszer, akkor az egyik legrosszabb gazdasági válságkezelést könyvelhette volna el Magyarország az Európai Unión belül" - írta a jegybankelnök az mno.hu-n.

Legújabb írásában Matolcsy György kifejtette, összességében a magyar válságkezeléssel az uniós országok között a GDP-növekedés terén a 15. helyezést érte el, a családok fogyasztását tekintve az 5. helyet, a beruházások terén pedig a 20. helyet. Ezzel szemben az úgynevezett kormányzati fogyasztás terén csak a 25. helyezést, az exportban és a foglalkoztatás terén a 11., a bérek növekedésében a 3. helyet, a ledolgozott munkaórák terén pedig a 8. helyet érte el a magyar teljesítmény.

Ugyanakkor a háztartások és a vállalatok hitelállományának bővülésében az első helyen állt az ország. A hitelek kihelyezése jelentősen bővült a válság során - a vállalati hitelállomány csaknem 10 százalékkal, a háztartásoké mintegy 9 százalékkal nőtt -, ami döntőnek bizonyult a gazdasági válság kezelésében.

Ugyancsak az eredményeket erősítették a korábbi sikeres pénzügyi reformok, hiszen, mint írta a 2010 utáni 12 gazdaságpolitikai fordulatra épülő 12 jegybanki fordulat tette lehetővé a 2020-as válságkezelés első helyet érő hitelezési teljesítményét. A hitel-központú válságkezelés azonban csak azért lehetett sikeres szerinte, mert a családok és a vállalkozások bíztak a jövőben és abban, hogy a gazdaság visszaáll a korábbi évtized sikeres működésére.

A hitelezés és a kormányzati támogatások, valamint a vállalkozói bizalom képes volt megőrizni a korábbi foglalkoztatási szintet. Rekord mértékben vonzotta a külföldi tőkét az ország, aminek értéke és fejlett szerkezete már a válságban is erősítő injekciót adott a gazdaságnak. Az igazi növekedési többlet ennek köszönhetően még a következő években várható - sorolta Matolcsy György.

A válságkezelés gyengeségei és kudarcai között említette, hogy

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

  • lassan indultak be az állami beruházások;
  • bizonytalanság alakult ki a lakáspiacon az új lakások áfakulcsának visszaemelése, majd visszacsökkentése miatt;
  • elmaradt az egészségügyi reform;
  • nem tartunk sehol a digitális átállásban;
  • és elmaradtak a versenyképességi reformok is.

A magyar egészségügy sikeresen kezelte a válságot, de ehhez a "normál" működést le kellett állítani. Ez áll az EU harmadik legrosszabb kormányzati fogyasztási adata mögött - jelentette ki. Megjegyezte: egyenes összefüggés van a versenyképességi rangsorokban elfoglalt helyezés és a válságkezelés mutatói között. Aki versenyképesebb, az jobb eredményt ért el nálunk.

A mérleg tehát vegyes, a teljesítmény közepes

– zárta Matolcsy György, majd utóiratként hozzáfűzött egy idézetet Thomas Jeffersontól: „Az őszinteség a bölcsesség könyvének első fejezete.”

Címlapkép: MTI/Illyés Tibor

Címkék:
járvány, magyarország, válság, koronavírus, matolcsy györgy, válságkezelés,