Vészjósló elemzés: kifulladóban a magyar gazdasági növekedés

MTI2019. szeptember 2. 17:30

Komoly lassulásra számít a magyar gazdaságban a GKI. Elemzésükben azt írják, nagyjából 3,5 százalékos lehet az infláció, az átlagos euróárfolyamot pedig 324 forintra becslik a szakemberek.

Az idei második fél évben jelentősen lassul a magyar gazdaság növekedése, a csökkenés nagyon kis mértékben már el is kezdődött a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb előrejelzése szerint. Az elemzésben a GKI továbbra is 4,3 százalékos gazdasági növekedéssel számol éves szinten.

A gazdaságkutató szerint az ipari termelés 4 százalékkal, a beruházások 13 százalékkal, a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékkal nőhet. Az éves infláció 3,5 százalékot érhet el, a munkanélküliség 3,6 százalék lehet az év végére.

A GKI 324 forintos átlagos euróárfolyamot feltételez 2019-re.

A GKI a gazdasági növekedés lassulását egyebek közt

  • a külső környezet romlásával,
  • az EU-támogatások csökkenő beruházásserkentő hatásával,
  • a romló üzleti várakozásokkal
  • és a foglalkoztatási tartalék kimerülésével magyarázza.

A második negyedév adatai az ipari termelés lassulását is előre vetítik: a feldolgozóipari termelés 30 százalékát adó járműgyártás, amely három év stagnálás után közel 10 százalékkal bővült az első fél évben, júniusban mindössze 1,5 százalékkal nőtt, jelezve a járműipar nemzetközi gondjait. Az építőipar a túlpörgést követően szintén visszaesés előtt állhat, a félév végi szerződésállománya már 11 százalékkal volt kisebb a tavalyinál.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A kiskereskedelmi forgalom bővülése is kissé fékeződött a második negyedévben. A gazdaságkutató várakozása szerint a bérkiáramlás is mérséklődhet az év hátralevő hónapjaiban. A kormány által prognosztizáltnál gyorsabb infláció miatt viszont 0,8 százalék körüli, visszamenőleges nyugdíjemelésre számítanak, továbbá a vásárlóerőt javíthatja a közmunkásoknak és nyugdíjasoknak az önkormányzati választások előtt adott egyszeri juttatás is.

Címkék:
vállalkozás, gazdaság, gki, elemzés, gazdasági növekedés, önkormányzati választás,