Örömhír a devizahiteleseknek! Sokkal többet kapnak vissza a bankjuktól

Pénzcentrum2014. július 30. 11:42

Ismét jó hírt közölt a jegybank a devizahitelesekkel tegnap, ugyanis kiadta azt az útmutatást, ami alapján az árfolyamrés miatti visszatérítés jár az adósoknak. A közleményből kiderült, hogy magasabb összeg járhat vissza az adósoknak, mint eddig gondoltuk. De mit jelent ez a gyakorlatban a magyar családoknak?

Tegnap megjelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) útmutatása, ami alapján a bankok kiszámolhatják az ügyfeleknek visszajáró pénzt. Az árfolyamrés összegét a jegybank által megadott bonyolult képletek alapján tudják majd a bankok kiszámítani.

Ezeket tudtuk meg az MNB-től:

  • Egyértelmű lett, hogy tőketartozást csökkent a visszatérítés az élő szerződések esetén.
  • Minden egyes jogosulatlan elvonás múltbeli tőke-előtörlesztésnek számít.
  • A lezárt szerződések késedelmi kamatainak megállapításánál a svájci frank bankközi hitelkamatláb a mérvadó.
  • A jegybank ellenőrzi a számításokat.

Tőke-előtörlesztés lesz, nem visszatérítés

A még élő szerződések esetén minden egyes jogosulatlanul levont tétel az adott időpontban tőke-előtörlesztésnek számít. Ez azt jelenti, hogy a tőketartozás nem csak az adott törlesztőrészlet miatt csökken, hanem minden hónapban a jogosulatlanul levont összeggel is.

Palkó István, a Portfolio elemzője szerint ezzel a módszerrel számolva nagyjából 20-30 százalékkal járhatnak jobban a magyar családok, mint ha a jogosulatlan pluszköltségeket kamatos kamattal növelve a mostani tőketartozást csökkentenék.

Ki ellenőrzi a számításokat?
A törvény alapján az árfolyamrés semmissége miatti átszámítás jogszerűségét a Magyar Nemzeti Bank hivatalból ellenőrzi, igaz azt még nem tudjuk, hogy szúrópróba szerű, vagy minden szerződésre kiterjedő lesz.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Alacsonyabb lesz a már lezárt szerződések kamatlába

Az útmutatás szerint a már lezárt szerződések esetén szintén a fenti módszert kell alkalmazni, azonban mivel nem lehet a tőketartozást csökkenteni, ezért közvetlenül pénzt kapnak az ügyfelek. Lényeges, hogy a szerződés lezárásának időpontjától kezdve a kérdéses összegre kamatos kamatot is kell fizetniük a bankoknak. Ennek alapja viszont nem az MNB alapkamat (ahogy az a Polgári törvénykönyvben található), hanem a svájci frank három hónapos bankközi kamatlába (3 hónapos CHF Libor, illetve a szerződés devizanemének megfelelő három hónapos Libor).

A Portfolio szakértője elmondta: ugyan a tegnap kiadott ajánlás szerint ezek a módszerek csak az árfolyamrésre vonatkoznak, azonban várhatóan az egyoldalú kamatemelés kérdésében is hasonlóan kell majd eljárniuk a bankoknak.

Címkék:
devizahitel, árfolyam, devizacsomag,