Betegszabadság 2023: mutatjuk, mennyi betegszabadság jár, a munkabér hány százalékát folyósítják!

Pénzcentrum2023. január 15. 14:05

A magyar dolgozóknak alanyi jogon járó egészségügyi juttatása a betegszabadság, amit betegség esetén tudunk kivenni, hogy nyugodtan kiheverhessük egészségügyi problémáinkat, mások veszélyeztetése nélkül. Nézzük, mit mond a betegszabadság kalkulátor 2023 évére vonatkozólag, betegszabadság mennyi jár egy dolgozónak, mit mond ki a betegszabadság törvény a betegszabadság mértéke kapcsán! Mennyi a betegszabadság 2023 évi összege, hogyan tervezzünk a betegszabadság időtartama alatt a fizetésünkkel?

A betegszabadság, mint egészségügyi juttatás minden évben meghatározott időintervallumra vonatkozólag jár a magyar dolgozóknak. Járjunk utána, mi a betegszabadság, mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között, a betegszabadság hány százalék, illetve nézzük meg azt is, hogy mennyi a betegszabadság összege! Mit mond ki a betegszabadság kalkulátor 2023 évében, mik a betegszabadság táppénz igénylési tudnivalók?

Mi a betegszabadság lényege?

A táppénz mellett a betegszabadság 2023 évében is a magyar dolgozók egyik alapvető egészségügyi juttatása. A betegszabadság törvény kimondja (a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó személyekre egyformán érvényes - 1997. évi LXXXIII. törvény), hogy minden magyar dolgozó jogosult meghatározott mennyiségű betegszabadság kivételére, amennyiben keresőképtelenségét (fekvőbeteg, járóbeteg egyaránt) képes igazolni, hogy zavartalanul folyósíthassák a juttatást. A betegszabadság igénylése kapcsán semmi esetre se feledkezzünk meg a papírmunkáról: a keresőképtelenség igazolásáért forduljunk háziorvosunkhoz, szakorvosunkhoz!

Mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között?

A betegszabadság és a táppénz kifejezések – habár a gyakorlatban sokszor összetévesztjük őket – nem ugyanazt a juttatást takarják. Betegség esetén a dolgozónak automatikusan a betegszabadság jár (a keresőképtelenséget igazolni kell), amit jogában áll a munkáltató költségére igénybe venni. A táppénz akkor jár, ha a betegszabadság ideje letelt – hogy mennyi a táppénz összege a továbbiakban, azt a táppénz kódok határozzák meg.

Szintén fontos különbség a táppénz és a betegszabadság 2023 évi szabályai között, hogy míg a betegszabadság kimondottan a dolgozó betegségére vonatkozik, addig a táppénz más keresőképtelenségi esetekre is járhat (tipikus példa erre a megbetegedett gyermek otthoni ápolása). Betegszabadság alatt nem kapjuk meg a teljes fizetésünket, vagyis célszerű számolnunk azzal, hogy a hosszabb távollét jelentős anyagi kieséssel járhat.

Betegszabadság 2023: mennyi betegszabadság jár egy évben?

A betegszabadság mértéke, mennyisége egységesen kerül meghatározásra: a betegszabadság 2023 évében változatlanul évi maximum 15 munkanap, ezalatt a dolgozó a munkáltatója költségén tartózkodik otthonában (vagy egészségügyi intézményben). Azt, hogy mennyi betegszabadság jár egy dolgozónak, befolyásolhatja a munkahelyváltás: évközbeni munkahelyváltás esetén a törtévre vonatkozó betegszabadság jár az új munkahelyen.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Betegszabadság kalkulátor 2023: a betegszabadság hány százalék?

Amellett, hogy a betegszabadság törvény rögzíti, hány nap a betegszabadság, azt is kimondja, hogy a betegszabadság hány százalék, avagy mennyi a betegszabadság összege a munkától távol töltött munkanapok idején. A betegszabadság törvény kimondja, hogy ilyenkor a távolléti díj 70%-át köteles a munkáltató alkalmazottjának kifizetni.

Mikor válik valaki keresőképtelenné?

A betegszabadság kalkulátor 2023 évében is rögzíti, hogy évente 15 munkanapnyi betegszabadság jár a dolgozónak a munkáltató költségére, aki a távolléti díj 70%-át folyósítja számára. A betegszabadságot kimondottan a dolgozó betegsége idejére lehet igénybe venni, azonban a táppénz és betegszabadság törvény a keresőképtelenségnek egyéb eseteit is rögzítik, amelyekre betegszabadság helyett táppénz vehető igénybe. Nézzük, melyek a keresőképtelenség esetei!

A táppénz és a betegszabadság törvény értelmében keresőképtelennek minősül az a dolgozó…

  • aki betegsége miatt nem tudja munkáját ellátni;
  • aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
  • aki várandóssága, szülése miatt nem tudja munkáját ellátni és csecsemőgondozási díjra nem jogosult;
  • a szülő, a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartama alatt, ha a gyermeke mellett tartózkodik egy fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
  • a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és egyébként a gyermeket a saját háztartásában neveli;
  • az anyák, ha kórházi ápolás alatt álló (egyévesnél fiatalabb) gyermeküket szoptatják;
  • aki 12-18 év közötti beteg gyermekét otthon ápolja / akinek 12 - 18 év közötti gyermeke kórházi kezelése időtartamára a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
  • akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap; akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek; aki járványügyi/állategészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkakörben (átmenetileg) sem foglalkoztatható;
  • aki a méltányossági alapon adható táppénz tekintetében a szülő.

Címkék:
egészség, táppénz, kalkulátor, törvény, szülő, dolgozó, betegszabadság, táppénz kalkulátor,