A háziorvos váltás menete: hogyan történik és mikor engedélyezett?

Pénzcentrum2022. április 23. 14:02

A magyarországi biztosítottak alapvető joga az ingyenes háziorvosi ellátás igénybevétele, ez azonban egy új városba való költözés esetén sokszor bonyolultabb lehet, mint azt először gondolnánk. Hogyan választhatjuk meg a háziorvosunkat: a lakcímbejelentés alapján megadott illetékes háziorvoshoz kell mennünk, vagy szabadon választhatunk másikat, amennyiben nem vagyunk elégedettek annak szolgáltatásával? A háziorvos váltás hogyan történik?

Cikkünkben minden fontos információt összegzünk a háziorvos váltás menete kapcsán: eláruljuk, a háziorvos váltás mennyi idő, hogyan történik a háziorvos váltás és a karton átkérése, illetve, hogy milyen háziorvos váltás nyomtatvány leadása kötelező. A háziorvos váltás hányszor és milyen időközönként engedélyezett? Mi a teendő, ha elégedetlenek vagyunk a háziorvosunk nyújtotta egészségügyi szolgáltatásokkal?

Mikor történik háziorvos váltás?

A háziorvos váltás alapesetei közé tartozik a nagykorúság betöltése, mikor az illetékes gyermekorvostól átkerülünk a „felnőtt” háziorvoshoz, emellett, mivel a háziorvosi szolgáltatás regionális alapon történik - vagyis a bejelentett lakcímünkhöz, vagy tartózkodási helyünkhöz tartozó orvoshoz kell mennünk automatikusan –, költözés esetén is háziorvos váltás történik. Fontos, hogy költözés esetén ne mulasszuk el bejelenteni új lakcímünket, vagy tartózkodási helyünket (lakcímkártya ügyintézés), mert különben akármilyen hétköznapi, vagy súlyosabb problémáról, akár koronavírusról legyen szó, igen bajos lehet az orvosi ellátás igénybevétele!

A háziorvos váltás akkor is szükséges lehet, amikor akár személyes szimpátia alapján, akár az orvosi segítségnyújtással kapcsolatos elégedetlenség okán egy másik háziorvossal szimpatizálunk inkább. Sokan nem tudják, hogy nincs „megkötve a kezük”, a háziorvos váltás teljesen jogos kérés, amit évente 1 alkalommal, bármilyen indoklás nélkül megtehetünk (indokolt esetben, például költözések okán többször is megtehető a háziorvos váltás).

A háziorvos váltás hogyan történik?

Amikor új helyre költözünk (és oda bejelentjük a lakcímünket), vagy nagykorúvá válunk, automatikusan a körülményeknek megfelelő orvoshoz kerülünk át, ennek a menete egyszerű: amikor bármilyen okból kifolyólag ellátogatunk az új háziorvoshoz, ő az orvosi rendszeren keresztül átkéri a kartonunkat, így adhat nekünk orvosi beutalókat, felírhat gyógyszereket stb. Nagykorúvá válás esetén mindemellett célszerű jelentkeznünk az új háziorvosnál, hogy az átjelentkezés sikeres legyen. Lakcímváltás, új tartózkodási hely létesítés esetén a kartonunk egyszerre egy helyen lehet: vagy az állandó lakcímünkhöz, vagy a tartózkodási helyünkhöz tartozó háziorvoshoz kell járnunk.

Amikor saját döntésünkből történik a háziorvos váltás, akkor a páciensnek új választott háziorvosánál kell jelentkeznie, és megadni az addigi orvosa nevét és székhelyét. Ezután a választott új háziorvos igazolást állít ki a páciensnek a praxisba történő felvételről. A törzskarton kikérő nyomtatványon meg kell adni a beteg adatait és aláírásával el kell látnia, melyet az új orvos továbbít a korábbinak. A betegdokumentáció adatvédelmi okokból sem a beteggel nem küldhető, sem elektronikus úton nem küldhető át.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Kell személyesen konzultálnunk a váltásról régi orvosunkkal?

Nem, konfliktus és magyarázkodás nélkül, egyszerűen átkérhetjük magunkat máshová – a háziorvos váltás igényét az új orvosnál kell benyújtanunk. Ekkor megtörténik a háziorvos váltás nyomtatvány kitöltése és a háziorvos asszisztense átkéri a törzskartont – természetesen a páciens írásbeli hozzájárulásával. A háziorvos váltás menete alapvetően problémamentes és gyors folyamat, azonban a koronavírus járvány miatti túlterheltség okán lassabb lehet (vagyis ne a járvány legerősebb hullámaira időzítsük a háziorvos váltást).

Elutasíthatja az átjelentkezést az új háziorvos?

Igen, de csak különösen indokolt esetben. A praxisba bejelentkező beteget alapvetően nem lehet elutasítani, semmilyen indokkal. Előfordulhat nagy létszámú praxisok esetén, hogy a bejelentkezés előtt - ellátási biztonságra tekintettel - a választott háziorvos másik területi ellátót javasol, de ha a beteg a lakóhelyén ragaszkodik a praxishoz, akkor fogadni kell bejelentkezését.

A háziorvos váltás mennyi idő?

A háziorvos váltás menete során szükséges minden személyes okmány és adat bemutatása (a személyi igazolvány, TAJ-kártya, lakcímkártya), illetve a korábbi háziorvos neve és a rendelőjének pontos címe. Utóbbiakra azért van szükség, mert az új háziorvos postán küldi el az átjelentkező és a befogadó nyilatkozatot a korábbi családorvosnak, aki pedig a betegtörzskarton-kivonat másolatát juttatja el az új háziorvosnak. A páciensnek semmilyen adminisztratív feladata („papírmunkája”) nincs, a procedúra percek alatt lezajlik.

Címkék:
egészség, orvos, orvosi ellátás, háziorvos, koronavírus,