Rejtőzködő borzalom fenyegeti a magyarokat: az oltás lehet a megoldás

Pénzcentrum2021. november 17. 21:08

A tüdőgyulladásról napjainkban sokat beszélünk, talán kevésbé ismert, hogy többféle fertőzés is okozhatja ezt a súlyos betegséget. A baktérium okozta tüdőgyulladásokért leggyakrabban a pneumococcus baktérium felelős, mely fertőzés megelőzésében szintén segíthet a védőoltás, hasonlóan az influenza és a koronavírus okozta betegségek prevenciójához. 

A tüdőgyulladás a WHO 2019-es pandémia előtti adatai szerint a negyedik leggyakoribb halálok a világon. Ez is indokolja, hogy nagy hangsúlyt kapjanak a megelőzési lehetőségek, melynek egyik módja bizonyos fertőzések esetén a védőoltás alkalmazása. A tüdőgyulladást többféle kórokozó is előidézheti, melyek közül például a pneumococcus okozta bakteriális tüdőgyulladás ellen védőoltással is védekezhetünk. A védőoltás segíthet elkerülni a súlyos, főleg idősek esetében gyakran kórházi kezeléssel is járó pneumococcus okozta tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást és véráramfertőzést.

Csak az emberekre veszélyes

A pneumococcus baktérium kizárólag az embert betegíti meg, többféle betegséget okozhat, melyek súlyossága is eltérhet egymástól. Cseppfertőzéssel - köhögéssel, tüsszentéssel - terjed egyik emberről a másikra. Egészséges felnőttek és gyerekek is hordozhatják légutaikban a pneumococcus baktériumot anélkül, hogy kialakulna náluk a tüdőgyulladás, az arra fogékonyakat azonban megfertőzhetik a hordozók.

Rejtőzködő betegség

A pneumococcus fertőzésre az 50 évesnél idősebb korosztály, a krónikus betegségben szenvedők, az immunsérültek, a dohányosok, és a még fejletlen immunrendszerű kisgyerekek a legfogékonyabbak, náluk a tüdőgyulladás és egyéb pneumococcus okozta betegségek már komoly rizikóval járhatnak.

Növeli a kockázatot, hogy az idősebbek az immunrendszer öregedése miatt nem produkálják a jellegzetes gyulladásos tüneteket, labor eltéréseket, a betegség sokszor rejtve marad, és csak az elesettség, vagy a mentális állapot változása, az esetleges zavartság figyelmeztet a bajra. A célzott terápia késlekedése pedig súlyos kimenetelhez vezethet.

Mit okoz?

A pneumococcus baktérium felnőtteknél leggyakrabban tüdőgyulladást okoz, mely magas lázzal, gyengeséggel, nehézlégzéssel, köhögéssel és mellkasfájdalommal járhat, amely súlyosabb esetekben kórházi kezelést igényelhet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezek a betegségek súlyos, életet veszélyeztető állapotot jelenthetnek az arra fogékonyakban. A pneumococcus fertőzés a legkisebbeket és az időseket veszélyezteti leginkább, de nagyon fontos bizonyos krónikus betegségben szenvedők vagy immunsérültek esetében életkortól függetlenül élni a megelőzés lehetőségeivel.

Van segítség

A pneumococcus okozta tüdőgyulladás megelőzésében segíthet az erre kifejlesztett pneumococcus elleni védőoltás alkalmazása. A tüdő védelme védőoltással megelőzhető fertőzésekkel szemben kiemelt jelentőségű a koronavírus-járvány berobbanó negyedik hulláma és a küszöbön álló influenzajárvány előtt.

Csecsemők és kisgyermekek a nemzeti immunizációs program részeként, életkorhoz kötötten, a kötelező védőoltási rend szerint kapják a konjugált pneumococcus elleni védőoltást.

A felnőttek számára a súlyos pneumococcus okozta tüdőgyulladás megelőzésére kétféle vakcinatípussal van lehetőség hazánkban, melyek kombinációját is javasolhatják.

Kinek javasolt a pneumococcus elleni oltás?

  • 50 éves kor felett mindenkinek
  •  a krónikus betegeknek, akik alapbetegségük miatt fogékonyabbak a súlyos pneumococcus fertőzésre: tüdő-, szív-, vese-, máj- és cukorbetegek
  • az immunrendszer csökkent működésével járó betegségben szenvedőknek
  • dohányosoknak életkortól, betegségtől függetlenül,
  • átvészelt koronavírus-fertőzés után.

Címkék:
járvány, fertőzés, védőoltás, betegség, koronavírus, tüdő, tüdőgyulladás,