Kitört a gyógyszerháború: mi lesz most a betegekkel?

Pénzcentrum2016. szeptember 16. 14:32

A legnagyobb nemzetközi szakemberek vitáznak arról, hogy a sztatin tartalmú koleszterin-csökkentők valóban életet mentenek, vagy halálos mellékhatásai vannak. Csak az Egyesült Királyságban 6 millió ember él ilyen gyógyszereken, de Magyarországon is leggyakrabban a sztatin tartalmú koleszterin-csökkentőket írják fel.

A laborpapíron látható LDL koleszterint szokták a "rossz" koleszterinnek nevezni, ugyanis ha ennek túl magas a szintje a vérben, akkor az lerakódik az erek falára, károsítja azokat, és ez nagy mértékben felelős a szív - és érrendszeri megbetegedésekért, a szívinfarktusért és a stroke-ért. Sajnos egyre több ember küzd magas "rossz" koleszterin szinttel, és az esetek nagyrészében sztatin tartalmú gyógyszereket írnak fel nekik. 

A múlt héten viszont a két vezető brit orvosi folyóirat feszült egymásnak a sztatinok miatt: a The Lancet állítása szerint a sztatin tartalmú tabletták biztonságosak, és a hatékonyságuk messze felülmúlja az esetleges mellékhatásokat. Állítását egy minden eddiginél nagyobb mintavételű vizsgálatra alapozta. A lap legnagyobb riválisa, a The BMJ viszont azt hangoztatja, hogy sokkal gyakrabban fordulnak elő káros mellékhatások, mint ahogy azt a kutatás eredményeiből kimutatták. Ezért egy független vizsgálatot sürget.

A legnagyobbak között sincs egyetértés, az Oxford és a Yale egyetem neves professzorait is megosztja a vita.

Az egészségügyi aktivisták szerint a legnagyobb probléma most az, hogy a betegeket teljesen összezavarták, és nem tudják eldönteni, hogy melyik állításnak higgyenek, pedig ez csak az Egyesült Királyságban 6 millió embert érint - ennyien szednek sztatin alapú gyógyszert, hogy megelőzzék a szívinfarktust és a stroke-ot.

A leggyakoribb mellékhatások között az izomfájást és a fáradékonyságot említik, de szélsőséges esetben vérrögök is képződhetnek az agyban, ami agyvérzéshez vezethet.

A The Lancet által publikált kutatás szerint 10 ezer sztatin-készítményt használó beteg közül évente csak 10-20 esetben fordul elő mellékhatás, és ugyanebben a 10 ezer fős merítésben évente ezer szívinfarktust előz meg a gyógyszer szedése.

Egyre több a magyar szívbeteg

A halálozási okok között az élen járnak a szív- és érrendszeri megbetegedések. Az egyik gyógyszergyár felmérése szerint az egyik legrettegettebb ilyen jellegű betegség ma a stroke, viszont a szívinfarktustól, szívrohamtól, trombózistól az utóbbi évek terápiás eredményei miatt már kevésbé félünk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Rengeteget költünk gyógyszerekre

Átlagosan egy magyar háztartásnak évente 180 ezer forint az egészségüggyel és egészséggel összefüggő kiadása. Ennek körülbelül a harmada, 60 ezer forint gyógyszerre megy.

Loading...

Egyénre lebontva és forintosítva a KSH tavalyi statisztikái szerint azt jelenti, hogy fejenként valamivel kevesebb, mint 3500 forintot költünk gyógyulásra, ami az összes fogyasztási kiadásunk 4,7 százaléka. Ezen belül gyógyszerekre, gyógyárukra, 2666 forintot fizetett ki a lakosság, a főcsoporton belül közel 77 százalékos részarányt képviselve. Járóbeteg-ellátásra az egészségügyi kiadások 15 százalékát fordították fejenként a családok.

Az egészségügyi kiadások a háztartások 75 százalékát érintették tavaly.

Címkék:
biztosítás, egészség, orvos, gyógyszer, egészségügy, kutatás, kockázat,