20 év betegen: ilyen rossz a magyarok egészségi állapota?

Napi.hu2014. július 1. 10:02

Az egészségügyi kiadások növekedését elsősorban az egészségügyi technológia fejlődése idézte elő, míg az életkor növekedésének és a társadalom öregedésének a hatása meglehetősen csekély volt - írja a Napi.hu.

Ha az átlagos élettartam és az egészségben eltöltött idő párhuzamosan növekszik, akkor önmagában az élettartam növekedése nem növelné jelentősen az egészségügyi kiadásokat. Ugyanakkor Magyarország az egészséges élettartam terén rosszabbul áll, mint a várható élettartam alakulásában. Az egészséges élettartam a nőknél mintegy 20, a férfiaknál pedig körülbelül 14 évvel rövidebb a várható élettartamnál.

A fejlett országokban napjaink egyik nagy egészségügyi kihívása éppen az "egészséges öregedés". Csakhogy nálunk jelenleg az általános képet sokkal inkább a krónikus megbetegedések halmozódása jellemzi. Ha a közeljövőben nem növekednek az egészségügyre fordított közkiadások, az éppen az egészségben eltöltött évek, az egészséges életkor kitolása - azaz a hosszú távú finanszírozhatóság - ellen hat.

Ma az ország kevesebbet költ az egészségügyre, mint amennyit a gazdasági fejlettsége indokolna, és ez is hozzájárul ahhoz, hogy a lakosság egészségi állapota rosszabb a tényleges lehetőségeknél. A finanszírozási helyzet javítására egyaránt szükség lenne a közkiadások és a magánbiztosítás szerepének növelésére is. A járulékfizetéstől függetlenül alapvető lenne a nyugdíjkorhatár felemelése, a munka folytatására való ösztönzés, és a foglalkoztatást terhelő

Címkék:
biztosítás, nyugdij, egészségügy, egészségbiztosítás,