Drónozgatunk, drónozgatunk? Brutális bírság lehet a vége

Pénzcentrum2017. augusztus 5. 12:00

Nemrég óriási visszhangot kapott a magyar sajtóban, hogy egy irányíthatatlanná váló drón betörte egy autó szélvédőjét Budapesten. Személyi sérülés nem történt, de anyagi kár keletkezett, és ez az eset újra ráirányította a figyelmet a drónok reptetésével kapcsolatos szabályozásra is. Az érintettek között vannak a biztosítók is, egyikük augusztus 1-jétől elérhetővé tette egy egyesület tagjai számára a drón-felelősségbiztosítások új generációját. Azt is mutatjuk, hányan fizettek eddig kemény pénzeket engedély nélküli drónreptetés miatt.


Sokat hallani arról, a hatóság bizony nem nézi ölbe tett kézzel, ha valaki drónt reptet engedély nélkül.

A pilóta nélküli légijárművekkel engedély nélkül végrehajtott műveletek miatt a Légügyi Hatóság a 2015. és a 2016. évben összesen 19 személyt bírságolt meg. A büntetési tételek 20 000 Ft-tól 100 000 Ft-ig terjedtek

- juttatta el év elején a hivatalos adatokat a Pénzcentrumhoz a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A Drónpilóták Országos Egyesületének (DOE) vezetője, Tuzson Gergely szerint tízezres nagyságrendben járja már pilóta nélküli légi jármű a magyar légteret. Rohamos számbeli növekedésük egyik motorja, hogy a kisebb kategóriájú gépek gyakori és kedvelt ajándékká váltak. Más kérdés, vajon hányan vannak tudatában annak, mekkora kockázatot is jelentenek a megajándékozottak számára ezek az ártatlannak tűnő eszközök - áll a Groupama Biztosító közleményében.

Magyarországon jelenleg is szigorú szabályozások vonatkoznak a pilóta nélküli gépek reptetésére, mind az üzleti, mind a hobbi szintű felhasználóknak légtérhasználati engedéllyel, valamint a drónpilótára kötött felelősségbiztosítással kell rendelkezniük. Ez azt jelenti, hogy akkor is ezeknek a feltételeknek kell megfelelniük, amikor családi légi felvételeket készítenek a nyaralás során. E nélkül a tulajdonosok szabálytalanul használják a légteret, aminek akár jogi felelősségre vonás is lehet a következménye.

A szabályozás szigora indokolt, mivel a pilóta nélküli légi jármű reptetése potenciális balesetveszélyt jelenthet. A drónoknak, a repülő és helikopter modelleknek, mint járműveknek - bár pilóta nélküliek - ugyanúgy van vezetőjük, mint az autóknak.

Balesetet is lehet velük okozni, pont úgy, mint egy autóval: betörhetik a szélvédőt, károkat tehetnek az épületekben, rosszabb esetben személyi sérülést is okozhatnak.

Biztosítási szempontból szabályozásuk a gépjárműpiacéra hasonlít, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz hasonló termékkel itt is a vétlen fél kárát téríti a biztosító.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A DOE-n keresztül a Groupama Biztosító már egy ideje kínál ilyen terméket a drónok, repülő és helikopter modellek tulajdonosai számára, de Kádár Péter, a vállalat nem-életbiztosítási igazgatójának elmondása szerint a továbbfejlesztett termék és így a biztosítási szolgáltatás is, összhangban a közeljövőben hatályba lépő új légügyi szabályozással, most jóval részletesebben meghatározza, hogy milyen esetekben nyújt segítséget a biztosítás.

A drónosok jól ismerik például az ún. "autonóm" üzemmódot. Ezen belül megeshet, hogy a drón valamilyen technikai okból elveszíti a kapcsolatot a vezetővel és visszatér a kiindulási pontra, vagy más, előre beprogramozott helyszínre. A Groupama Biztosító új drónbiztosítása nem zárja ki az ilyen üzemmódban okozott károk térítését.

Ugyancsak sokakat érintő kérdés a kiskorú gyermekek "drónozása". Az új biztosítás erre is megnyugtató választ ad, hiszen, ha a drónbiztosítással rendelkező felnőtt felügyelete mellett okozna kárt a gyerkőc, arra ugyanúgy érvényes lesz az új drónbiztosítás. A hetekben egyre többen nyaralnak, sokan utaznak külföldre, és egy vérbeli drónos természetesen szeretné a tengerparton, vagy a hegyek között is kipróbálni gépét.

"A tulajdonosok végre Európán belüli nyaralásukra is magukkal vihetik a pilóta nélküli légi járműveiket, ugyanis a DOE-n keresztül augusztus 1-jétől megköthető új drónbiztosítással a Groupama a külföldön okozott kárt is megtéríti, amennyiben az üzemeltető rendelkezik a Groupama Biztosítónál kötött utasbiztosítással. Arra természetesen ügyelniük kell, hogy tisztában legyenek az adott országban érvényes szabályozással és rendelkezzenek a szükséges engedélyekkel" - hívta fel a figyelmet Kádár Péter.

Címkék:
biztosítás, penzcentrum, drón,