A te lakásod is veszélyben van? Ezek a betörők kedvencei

Pénzcentrum2015. május 15. 06:02

Mindenkivel megtörténhet, hogy egy napon arra érkezik haza, hogy betörtek otthonába. A Pénzcentrum ezúttal annak járt utána, mitévők legyünk ebben a helyzetben, és milyen lakásbiztosításra van szükségünk. Azt is megtudhatjuk, mennyire veszélyes a környék, ahol élünk?

Magyarországon a rendőrségi eljárásban regisztrált lakásbetörések száma kiugróan magas Budapesten, összesen 6680-at regisztráltak 2014-ben. Ellenben nem szabad elfelejtenünk, hogy a lakásbetörések száma nagyban függ az adott megyében lévő lakások számától is. Így Pest megye került a második helyre, 3540 betöréssel. Továbbá kevésbé mondható biztonságosnak a számok alapján Borsod, Somogy és Baranya megye.

Loading...

2014-ben a legkevesebb betörés Vas megyében történt összesen 238 darab. Azonban Nógrád és Békés megye is biztonságos lakóhelynek számít 302 és 395 darab betöréssel.

Loading...
Bár 2012-től a lakásbetörésekben lezárult nyomozások eredményessége egyre magasabb, 2014-ben így is csak 19,4 százalék volt. Ezért is lehet hasznos számunkra, ha van biztosításunk.

Mit kell tennem, ha betörtek a lakásomba?

Amennyiben hazaérkezve azt látjuk, hogy betörtek otthonunkba, akkor próbáljuk meg a helyszínt abban az állapotában hagyni, ahogyan találtuk, és egyből hívjuk fel a rendőrséget. Ne érjünk semmihez és ne mozdítsunk el semmit a helyéről - tájékoztatta a Pénzcentrumot az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). A rendőrséget a kiérkezésekor részletesen tájékoztassuk, mit tapasztalunk, hogy megváltoztattuk-e a helyszínt. Az is fontos információ, hogy van-e riasztórendszer vagy kamera otthonunkban.

Ezután egy helyszíni szemle következik, aminek időtartama függ a helyszín fajtájától (családi ház, lakás, üzlet, pince, tároló), méretétől és elhelyezkedésétől, az ott található nyomok mennyiségétől.

Milyen biztosításra van szükségünk?

Az ilyen helyzetekben lakásbiztosítási szerződés lehet segítségünkre, de fontos, hogy az díjjal fedezett legyen és a kockázati kör kiterjedjen a betöréses lopásokra is.

Nagyon fontos, hogy a szerződésben szereplő ingóságok megfelelő biztosítási összeggel, valós értéken szerepeljenek a biztosítási szerződésben, ezzel ugyanis elkerülhető az alul-, illetve túlbiztosítás lehetősége

- válaszolta megkeresésünkre a Magyar Bitósítók Szövetsége (MABISZ).

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Hogyan és mikor kaphatunk kárpótlást?

Ilyen esetben két dolgot kell tenni a lehető legrövidebb időn belül. Az egyik a rendőrségi feljelentés, ekkor a rendőrség a helyszíni szemle alapján jegyzőkönyvet készít. A másik, hogy az esetet az

észleléstől számított 2 napon belül jelenteni kell a biztosítónak.

Azt, hogy bizonyos tárgyak a tulajdonunkba voltak bizonyíthatjuk

  • Számlával
  • Garancialevéllel
  • Az ellopott tárgyról készült fényképpel
  • Tanúval
  • Bármely olyan egyéb módon, amivel az esetet a bíróságon is bizonyítani tudjuk

A kárpótlást pedig az elbíráláshoz szükséges dokumentumok biztosítóihoz való beérkezése után legkésőbb 15 napon belül megkaphatjuk.

Címkék:
biztosítás, otthon, betörés,