Hosszú hétvége jön: ilyenkor több a betörés is

Pénzcentrum2015. április 28. 18:32

Jön május elseje: egy felmérés szerint 17 százalékkal nő a betörések száma a hosszú hétvégéken. Évente csaknem 25 ezer ingatlant törnek fel, a betöréses lopások mintegy 15, a rongálások 27, az egyéb lopások 17 százalékában hétvégi ház a célpont.

Feltűnően sok, nagyjából 10 százalékkal több az ingatlanokkal kapcsolatos kárbejelentés ezekben a napokban. Erre idén is - mint minden évben - az a magyarázat, hogy

a nyaralótulajdonosok mostanában készülődnek a szezonra,

és ekkor szembesülnek azzal, hogy esetleg feltörték, beázott, vagy valamilyen módon megrongálódott az egész télre magára hagyott épület - tájékoztatta a Pénzcentrumot a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft.

Mintegy 25 biztosító összegzése szerint évente csaknem 25 ezer ingatlant törnek fel, a betöréses lopások mintegy 15, a rongálások 27, a lopások 17 százalékában valamilyen hétvégi ház a célpont. De a nyaralókban "csupán" az időjárási viszonyok miatt is tetemes kár keletkezhet a hosszú téli lezárás alatt, ezek is mostanában, tavasszal derülnek ki.

Nyáron sem ajánlott azonban nagy értékű tárgyakat felhalmozni a lakatlan házakban,

 a biztosítóknál ugyanis nem tartják életszerűnek például a kisebb vagyont érő családi ékszerek, festmények és antik bútorok tárolását ezekben az épületekben, ezért nem is fogadják el a feltűnően nagy összegre bejelentett kártérítési igényt.

A hosszú hétvégék különösen alkalmasak a betörésekre, ilyenkor azonban a lakóövezetekben portyáznak előszeretettel a bűnözők, mert tudják, sok lakás napokra őrizetlenül marad. A hétvégi betörők egy része kifejezetten a soklakásos épületekre szakosodott, mert többségük tudja, az ilyenkor nagy eséllyel kihalt folyosókon, emeleteken zavartalanul "dolgozhatnak".

Ráadásul, a függőfolyosós házakban lakók a szomszéd, a lakóközösség általában éber figyelmében is bízva gyakran lazábban veszik a biztonságot, a megelőzést. Vagyis, vannak lakások, amelyeken nincsenek rácsok, biztonsági zárak és egyéb egyszerű, ám hatásos védekezési eszközök. A tulajdonosok ugyanis azt gondolják, a szomszédok úgyis mindent látnak, mindent hallanak, s ez elég visszatartó erő. De ilyenkor a szomszédok is elutaznak, a betörők előtt pedig szabad a pálya. Különösen akkor, ha a tulajdonos a tágabb környezetében is elújságolta, netán a közösségi portálokon is közzétette: napokra elvonul pihenni az egész család.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Egy hosszú hétvégén akár 17 százalékkal is megugorhat a betörések, rablások, rongálások száma.

A kár értéke természetesen változó, átlagosan eléri a félmillió forintot is.

A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által közzétett statisztika szerint 2010 és 2013 között 3 millió 78 ezerről 2 millió 985 ezerre zuhant a lakásbiztosítások száma. Tavaly azonban megállt a csökkenés, sőt némileg javultak a számok: 14 ezerrel több szerződést kötöttek az ingatlanok biztosítására. Jelenleg az ingatlanok mintegy 90 százalékára van érvényes - bár egyelőre még részben elavult - biztosítás, ebben mindössze 5 százalék a hétvégi ingatlanokra kötött megállapodások aránya.

Öt tipp a nyaraló és lakástulajdonosoknak:

  • Pontosan határozzuk meg ingóságaink értékét, hogy a kárrendezéskor megkapjuk a valós összeget.
  • Nyaralónkban ne hagyjunk télre olyan nagy értékű tárgyakat, amiket nem tartalmaz a nyaralóbiztosítása!
  • Jegyezzük meg szerződésünk évfordulóját! Előző lakásbiztosításunkat felmondani és újat kötni leghamarabb csak 30 nappal a "forduló" előtt lehet.
  • Ha tehetjük, válasszon éves díjfizetési gyakoriságot! Így adják ugyanis a legtöbb kedvezményt a biztosítók, és így véletlenül sem maradu ki év közben a befizetés, ami akár a biztosítás érvénytelenségét is jelentheti káreseménykor.
  • Minden harmadik évben hasonlítsuk össze a lakásbiztosítási ajánlatokat, és ha jobbat találunk, kössünk újra.

Címkék:
biztosítás, nyaraló, betörés, kihalt,