Itt az idő: nézd át a lakásbiztosításodat!

Pénzcentrum2015. március 31. 17:51

2-3 évente javasolt átnézni lakásbiztosítási szerződésünket, hiszen egy alulbiztosított ingatlan a tulajdonosnak igen komoly problémákat okozhat. Még mindig sokan feledkeznek meg arról, hogy ha az évek során új vagyontárgyak is kerülnek az otthonukba, vagy olyan felújítást végeznek, ami megnöveli az ingatlanuk értékét, akkor a korábban megkötött lakásbiztosításukat is érdemes felülvizsgálni.

Az évek során az ingatlan és az ingóságok értéke is nőhet

Amikor egy lakásbiztosítást kötünk, akkor mindig külön meg kell vizsgálnunk az ingatlan és ingóságok - azaz a bútorok, ruhák, műszaki cikkek, stb. - értéket is. Nagyon fontos, hogy ezeket az értékeket helyesen határozzuk meg, hiszen egy esetleges kár esetén ez az ún. biztosítási összeg jelenti majd a kártérítés felső összegét.

A biztosítótársaság szakértője szerint nincs egységes szabály arra, hogy mikor vizsgáljuk át lakásbiztosításunkat, de kétévente, háromévente mindenképpen érdemes, illetve akkor is, ha vagyontárgyaink, vagy az ingatlan értéke minimum 5 százalékkal emelkedik - tájékoztatta a Pénzcentrumot a Groupama Garancia Biztosító.

Ha az ügyfél például ráépít a házára egy plusz emeletet, vagy beépíti a tetőteret, esetleg a hagyományos gerébtokos ablakait kicserélteti hőszigetelt ablakokra, vagy új, beépített konyhabútort csináltat, akkor mindenképpen érdemes megvizsgálni a lakásbiztosítási szerződést is, hiszen ha ezt nem módosítja, akkor a biztosító csak a korábban rögzített értéket tudja figyelembe venni egy esetleges kár rendezésénél.

Ha bővül a család

Érdemes abban az esetben is átnézni lakásbiztosításunkat, ha bővül a család. Egy házasság, vagy egy gyermek születése után általában több bútor, ruha, és egyéb használati cikk kerül otthonunkba, így nőhet az ingóságok értéke is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az indexálás nem mindig elég

Az értékkövetés, az ún. indexálás abban segít, hogy lakásbiztosításunk hosszú távon is megfelelő biztosítási védelmet nyújtson. A KSH fogyasztói árindexéhez kötött értékkövetés során évről-évre kis mértékben változnak a biztosítási összegek, és ennek megfelelően a biztosítási díjak is, melynek célja, hogy a kár esetén fizetett összeg az évek múlása vagy a lakásbiztosítási szerződés felülvizsgálatának elmulasztása ellenére is fedezze a helyreállítás költségeit.

A kisebb károknál is gond lehet az alulbiztosítottság

A biztosítótársaságok feladata, hogy részletesen tájékoztassák az ügyfelet a szerződéskötéskor, segítsenek megállapítani azt az összeget, amelyből szükség esetén a tulajdonos minden értékét pótolni tudják. Gyakori tévhit, hogy a lakásbiztosítási szerződésben az ingatlan vételárát kell alapul venni a biztosítási fedezet meghatározásakor. Ez valójában nem számít, azt kell összeszámolni, hogy mekkora költségből lehetne a kár időpontjában felépíteni az adott ingatlant, illetve pótolni valamennyi ingóságunkat.

Címkék:
biztosítás, lakásbiztosítás, lakás&kert,