Minden 12. percben ez történik valakinek a lakásával

Pénzcentrum2015. március 10. 18:06

A betörések során a könnyen mozdítható és gyorsan eladható dolgokat viszik el leggyakrabban. A családoknak a betörők mellett a legtöbb kárt a természet okozza, tavaly például az árvízek miatt fizettek rengeteget a biztosítók.

Bár a betöréses lopások száma csökkent az utóbbi időben, így is több mint húszezer ilyen bűncselekmény történik minden évben. Ugyan a biztonságtechnika, a zárrendszerek kialakítása sokat fejlődött, a betörők ezeket is megtanulták kijátszani. Sokszor a tulajdonosok is felelősek, figyelmetlenek és óvatlanok.

2009-től kezdve 2013-ig folyamatosan növekedett a betöréses lopások száma országszerte. 2013-ra 23,7 ezer esetet regisztrált az Országos Kriminológiai Intézet, 2014-re kicsit mérséklődött ez a szám 23,5 ezerre. Az elsődleges célpont Budapest, hiszen az ország lakosságának ötöde itt él, majd Pest és Borsod-Abaúj Zemplén megye következik a sorban. A legkevesebb betörés Vas, Veszprém és Tolna megyében történik - derül ki a Groupama Garancia Biztosító közleményéből.

Ékszer, készpénz és kütyü a leginkább áhított zsákmány

A leginkább áhított célpontok még mindig a készpénz, az ékszerek, de vonzó lehet az autókulcs, és az elektronikus kommunikációs eszközök, például a mobiltelefon és a tablet is. A pár éve még divatos termékek, úgy mint a hi-fi, régebbi típusú televíziók, asztali számítógépek, már kevésbé népszerűek a betörők körében. Ezeket a nagyobb elektronikai cikkeket már egy átlagos fizetésből be lehet szerezni, nem éri meg ezeket ellopni. Ugyanakkor a betörők számára a melléképületben tárolt, nagyobb értékű gépek (benzines fűnyírók, komolyabb kisgépek, szerszámok, szivattyúk) ma is értéket képviselnek az elkövetők körében, ezeket is előszeretettel tulajdonítják el.
Leltározzon otthon is - higgye el, megéri!

Az értékeket otthon biztonságosan rögzített lemezszekrényekben vagy beépített széfekben ajánlott tárolni. A betörők jól ismerik a "klasszikus" rejtekhelyeket, mint ruhásszekrény, ágyneműk és ezeket ellenőrzik először. Amit szintén javaslunk minden ingatlantulajdonosnak, hogy az értékeikről készítsenek házi leltárt: írják fel a tárgyak egyedi azonosító jeleit, sorszámait, és minden értékesebb tárgyat fényképezzenek le. A rendőrség szakemberei számára az ilyen jellegű adat nagy segítség a nyomozásban.

- mondták az ORFK bűnmegelőzési szakemberei.

Más veszélyek is leselkednek ránk

Az elemi károk közül az árvizek okozták a legkomolyabb károkat a háztartásokban, az összes káresemény közül pedig csőtörésre fizetett a legtöbbet a társaság 2014-ben - derül ki az Allianz Hungária adataiból.
Felhőszakadás, jégeső, szélvihar, ónos eső... Csak néhány, a 2014-es természeti csapás közül, amelyek Magyarországot sújtották; összességében elmondható, hogy az elmúlt évet a rendkívül esős, viharos időjárás jellemezte. Nem csak a természeti elemek okoztak azonban károkat, az év során megfigyelhető, hogy minden hónapban más-más káresemény képviseltette magát jelentősebb számban.

Januárban történt az év során a legtöbb betöréses lopás és háztartási robbanás, az elemi károk közül a földrengés mutatta meg erejét. A február viszonylag nyugodtan telt, az év során ebben a hónapban történt a legkevesebb káresemény. A 2014-es szélsőséges időjárási periódus a március közepi szélviharral kezdődött, májusban pedig Ivett és a többi vihar okozott károkat, mindez azonban még csak bevezetője volt a nyári égi áldásoknak.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Júliusban és augusztusban visszatértek a viharok és a felhőszakadások. Ezekben a hónapokban jelentős károkat okoztak a szélviharok az épületek tetőszerkezetében, de sok esetben betört ablakok, és megrongált redőnyök, homlokzatok árulkodtak a jégeső pusztításáról. A szeptember a vizek hónapja volt, a víz minden formájában megmutatta magát: nem csak felhőszakadások és ezzel összefüggésbe hozhatóan árvizek és beázások formájában, de a legtöbb csőtörés is ebben a hónapban történt (több mint 3500 db).

Októberben az üvegtörésre, decemberben pedig az elveszített kulcsok miatti zárcserére fizetett az Allianz. Meglepőnek tűnhet, de 2008-ig visszamenőleg megvizsgálva az előző éveket, azt látjuk, hogy minden évben decemberben történik a legtöbb zárcsere. A meghitt ünneplést sajnos nem csak az elhagyott kulcsok, de az adventi gyertyák és a karácsonyfával kapcsolatos tűzesetek tették emlékezetesebbé.

 

Címkék:
biztosítás, betörés, viharkár,