Nem csak a gyereknek horror az iskolakezdés: 20 ezer forint is lehet a szülők kiadása

2019. július 22. 08:15

Hat hét múlva kezdetét veszi a 2019/20-as tanév. Noha szeptember 2-a még messzinek tűnik, a rengeteg tervezési, szervezési feladat miatt mégis érdemes már most számba venni a teendőket. Az iskolakezdés viszont idén sem lesz olcsó mulatság: spórolósan is minimum 12 ezer forint. 

Mához pontosan 6 hétre elkezdődik a 2019/20-as tanév, így a szülőknek lassan el kell gondolkozniuk a beiskolázás körüli teendőkön, és fel kell készülniük, illetve készíteniük csemetéiket az őszi szemeszterre. Mi sem bizonyítja jobban, hogy közeledik a szünidő vége, minthogy az áruházak már elkezdték kipakolni, sőt akciózni is az iskolai kellékeket. Érdemes egyébként lecsapni a legjobb ajánlatokra, hiszen az idei évben átlagosan 5-10 százalékos drágulásra lehet számítani az tanszereknél - írja a HelloVidék.

Az iskolakezdés tehát idén sem lesz olcsó mulatság.

Egy általános iskolás gyermek iskolakezdése, spórolósan is belekerül 12-15 ezer forintba, de ha kell ünneplő is, akkor könnyedén felkúszhat az összeg 20 forint fölé is. A legfontosabbak a papír- es írószerek, iskolatáska, tornazsák, tolltartó /benne lévő eszközök/, iskolánként, tanítónként változó igényekkel, kérésekkel igencsak megterhelhetik a családi kasszát. Ha pedig elektronikai eszközökre (laptop, tablet), vagy épp bútorokra is szükség van, akkor könnyedén számíthatunk (sok)százezres tanévkezdésre is. Több gyermek esetén meg pláne!

A beiskoláztatás költsége függ attól,

  • hány iskoláskorú gyermek él a háztarásban,
  • közülük mennyien vannak azok, akik első osztályosok, gimnazisták, stb.
  • mekkora mennyiségű, illetve milyen minőségű tanszereket kell beszerezni,
  • van-e szükség informatikai eszközökre, illetve új bútorokra előbbiek tárolására, használatára,
  • milyen támogatásokat tudnak igénybe venni a családok (ingyen tankönyv, stb.).

A felmerülő kiadásokat persze legjobb az éppen aktuális fizetésből kihozni, már persze akkor, ha ez nem okoz gondot a család havi költségvetésében. Jó megoldás lehet az is, egy-egy nagyobb kiadás kapcsán (számítógép, bútor), ha a fedezetet megtakarításainkból tudjuk biztosítani, így a család augusztusi költségvetéséhez nem is kell hozzányúlnunk. Ez persze nem megy mindenkinek: a HelloVidék értesülései szerint az idei évben is komoly felfutásra számítanak a hitelintézetek a személyi kölcsönöknél az iskolakezdés időszakában. Ha nálad is ez a helyzet, az alábbi tanácsokat jobb, ha megfogadod:

  • Hitelfelvétel előtt gondosan mérlegeljük anyagi helyzetünket, teherviselő képességünket és jövedelmünk esetleges csökkenésének lehetőségét!
  • Ne vegyünk fel újabb kölcsönt addig, míg előre meg nem tervezzük, hogyan és mennyi idő alatt fogjuk azt visszafizetni.
  • Mivel a személyi kölcsönt arra költhetjük el, amire csak akarjuk, így könnyen elkölthetjük olyan dolgokra, melyeket akár nélkülözni is tudnánk. Ezt mindenképp mérlegeljük a felvétel előtt!
  • A kamaton felül egyéb költségeket is felszámolhat a hitelintézet, ezért alaposan tanulmányozzuk át a hitelszerződést még az aláírása előtt!
  • Alaposan nézzünk körül a bankok, pénzügyi szolgáltatók ajánlatai között! Hasonlítsuk össze az ajánlatokat a THM segítségével, vagy használjuk az online elérhető hitelkalkulátor programokat, illetve a termék-összehasonlító táblázatokat.
  • Ügyeljünk arra, hogy hitelünk törlesztőrészleteit rendszeresen fizessük, mert az elhanyagolt kölcsönök hamar problémás adóssággá válhatnak.

A legfontosabb dátumok

Amennyiben már megbirkóztunk a beiskolázással, érdemes picit szemügyre venni a 2019/20-as tanév rendjét is, hiszen az iskolai szünetek, és legfontosabb tanévi dátumok között is várhatóak apró változások. A következőkben a Magyar Közlönyben megjelent rendelet alapján mutatjuk a legfrissebb időpontokat, így a családok könnyebben tudják igazítani a szabadságukat a gyermekek időbeosztásához.

  • 2019. szeptember 2. (hétfő): első tanítási nap
  • 2019. október 26. (szombat)-november 3. (vasárnap): őszi szünet
  • 2019. december 6.: jelentkezés a középiskolai központi írásbeli felvételi vizsgákra
  • 2019. december 21. (szombat)-2020. január 5. (vasárnap): téli szünet
  • 2020. január 18. (szombat): központi írásbeli felvételi vizsgák a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba
  • 2020. január 24. (péntek): az első félév vége
  • 2020. február 24. (hétfő)-március 13. (péntek): szóbeli meghallgatások a középiskolába jelentkező diákoknak
  • 2020. április 9. (csütörtök)-2020. április 14. (kedd): tavaszi szünet
  • 2020. május 4. (hétfő): írásbeli érettségik kezdete (magyar nyelv és irodalom)
  • 2020. június 15. (hétfő): utolsó tanítási nap
NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 18. csütörtök
Andrea, Ilma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem