17 °C Budapest

Hogy lehet ez? Nőttek az árak, mégis több marad a magyarok zsebében

2019. június 11. 15:30

Az I. negyedévben újabb csúcsot ért el a háztartások anyagi helyzetét mérő Intrum fizetőképességi index, amely 59,5 ponton zárt. Az index előrejelzése szerint a robosztus gazdasági növekedés a továbbiakban is megmaradhat. A lakossági fizetőképesség erősödése mellett a vállalati fizetőképesség változatlan az elmúlt években.

Tovább javult a magyar háztartások fizetőképessége az első negyedévben, ami a robosztus gazdasági növekedés fennmaradását is előrevetítheti - derül ki az Intrum fizetőképességi indexből. A keresetek növekedése a fogyasztói árakat is emeli, de ez a növekedés egyelőre nem olyan mértékű, hogy a háztartások fizetőképességét rontsa. 

Ismét kiadta negyedéves, a háztartások anyagi helyzetét elemző jelentését Magyarország piacvezető követeléskezelője, az Intrum. A követeléskezelő saját adatbázisa és a GKI Gazdaságkutató Zrt felmérése alapján elkészített fizetőképességi index több faktor felhasználásával méri, mennyire képesek fedezni kiadásaikat a hazai háztartások. Az adatok alapján nemcsak a lakosság anyagi helyzetét ismerhetjük meg, de az index elmozdulása alapján rövidtávú prognózisok is készíthetők.

2019 első negyedévében 59,5 volt az index értéke, ami szignifikánsabb magasabb, mint az előző negyedévben mért 54,68-as érték. A magyar háztartások fizetőképessége 2013 óta folyamatosan javul, és a legfrissebb adatok alapján ez a tendencia várhatóan a jövőben is megmarad. 

Az adatok alapján jól látszik, hogy a 2018 második felétől tapasztalt kiemelkedő GDP növekedést a háztartások is érzékelik

- fogalmazott Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi vezérigazgatója.

Az aktuális munkaerőpiaci folyamatok a bérek növekedését eredményezték, ami miatt jelentősen nőtt a családok elkölthető jövedelme, amely az indexben felfelé ható tényezőként jelent meg. A bérinfláció azonban költségeket jelent a vállalatoknak, akik erre az árak növelésével reagálnak. A fogyasztói árak a korábbiaknál jóval gyorsabban emelkedtek, ami azonban negatív hatással van a lakosság fizetőképességére. Egyelőre azonban még a bérnövekedés kompenzálja a fogyasztás drágulását.

A jelentés szerint a fizetőképességi indexből arra is következtethetünk, hogy a magyar GDP várhatóan viszonylag gyors ütemben növekszik majd a közeljövőben is. A GDP tavalyi szárnyalását jelentős részben a belső fogyasztás bővülése okozta. Ez az aktuális adatok alapján idén is magas szinten marad, ami a nemzeti össztermék számaiban is meglátszódhat majd.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A vállalati fizetőképességről

A lakossági fizetőképesség mellett az Intrum az évente elkészített Európai Fizetési Jelentésében a vállalati fizetési hajlandóságot is vizsgálja. A 2019 tavaszán készített kutatás szerint - amelyben 11860 cég vett részt Európa 29 országából, köztük 445 magyar vállalkozás - minden második európai vállalkozás problémásnak tartja, hogy a hosszú fizetési határidőket és azt, hogy a partnerek késve rendezik kintlévőségüket. 

Ugyan magyar cégek körében arányában kevesebbeknek okoz gondot a partnerek késedelmes fizetése, de így is minden harmadik hazai vállalkozás küzd ezzel. A magyar cégek úgy tapasztalták, hogy az elmaradó kifizetéseket leggyakrabban a partnerek és ügyfelek pénzügyi problémái okozzák, a válaszadók 46 százalék tapasztalt ilyet tavaly. Ehhez képest tudatosan választott késedelmes fizetés jóval ritkább Magyarországon, a cégek alig 28 százaléka találkozott vele. Európában sokkal gyakoribb a tervezett késedelmes fizetés, a válaszadó cégek 50 százaléknak volt vele tapasztalata.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. március 28. 13:01
Az állami televízió zenés-ifjúsági csatornája fiatalok igényeire szabott, aktuális témákat ígér.
Bankmonitor  |  2024. március 28. 11:47
A CSOK Plusznál – ahogy azt a korábbi lakástámogatási elemeknél már megszokhattuk – szám...
MNB Intézet  |  2024. március 28. 10:14
A szabadkereskedelmi konszenzus évtizedeiben a főáramú közgazdaságtan az állami beavatkozás és prote...
ChikansPlanet  |  2024. március 28. 09:40
Egy tech startup által tervezett innováció nemcsak a jövő energiaszükségletére kínál megoldást, hane...
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
13. hét
Március 28.
Nagycsütörtök
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem