11 °C Budapest

Emelkedő lakásárak: van, ahol az 1 milliót közelíti a négyzetméterár

2018. március 28. 13:00

Egy év alatt 19 százalékkal 541 ezer forintra nőtt a budapesti használt lakóingatlanok négyzetméterára. A drágulást mutatja, hogy számottevően, 63 százalékról 48 százalékra csökkent a 30 milliónál olcsóbb fővárosi lakások aránya a kínálatban. Vidéken is pörög lakáspiac: Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron 11-19 százalékkal jóval 300 ezer forint fölé mentek az átlagos négyzetméterárak. A vidéki lakáspiac élénkülését mutatja az is, hogy a nagyobb városokban 82 napra csökkent az értékesítési idő az egy évvel korábbi 96 napról.

Lendületesen indult az idei év a lakáspiacon, ráadásul a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban is egyaránt nőttek az átlagos négyzetméterárak - derül ki az ingatlan.com több mint 10 ezer magánszemély hirdetésén alapuló átfogó negyedéves elemzéséből.

Az V. kerülettől Soroksárig: 900 ezertől 360 ezerig

Budapesten a használt családi házak és lakások átlagos négyzetméterára 541 ezer forint volt március utolsó hetében, ami éves összevetésben 19 százalékos drágulást jelent, az idén januári szintet pedig 6 százalékkal haladja meg. Egy év alatt a lakások kínálati átlagára 20 százalékkal 577 ezer forintra, a házaké pedig 12 százalékkal 382 ezer forintra nőtt négyzetméterenként.

{{BANK360BANNER_LTP}}

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a fővárosi lakásdrágulást jól mutatja az is, hogy fordulat történt a piacon. Idén március végén a 30 millió forintnál olcsóbb lakások aránya a magánszemélyek kínálatában 48 százalékos volt, szemben az egy évvel korábbi 63 százalékkal és a januári 53 százalékos értékkel.

Az elemzés szerint a fővároson belül továbbra is jelentősek a különbségek. Az V. kerület a legdrágább, ott az átlagos négyzetméterár 926 ezer forintot tett ki, ez a tavaly március végi szinthez képest 8 százalékos áremelkedést jelent. A legnépszerűbb városrészek közé sorolt XIII. kerületben 22 százalékkal 622 ezer forintra, a XI. kerületben pedig 18 százalékkal 648 ezer forintra nőtt az átlagár egy év alatt. A legolcsóbban a XXIII. kerületben lehet lakást vásárolni, ahol 360 ezer forint az átlagos négyzetméterár.

Vidéki városok 300 ezer felett

Tempós drágulásról árulkodnak a vidéki nagyvárosok számai is, igaz, országrésztől függően az áremelkedés üteme és maguk az árak is jelentős eltérést mutatnak. Az egyik legdrágább megyeszékhelyen, Győrben az átlagos négyzetméterár 10 százalékkal 321 ezer forintra nőtt éves összevetésben, januárhoz képest ez egyébként 6 százalékos többletet jelent.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Szintén a drágább vidéki városok közé tartozik Kecskemét, Veszprém és Székesfehérvár: ezekben a városokban 306, 329, illetve 322 ezer forintra emelkedett az átlagos négyzetméterár, ami az egy évvel korábbihoz képest 19 és 17 százalékos pluszt jelent. Debrecenben tavaly márciushoz képest 11 százalékkal kereken 300 ezer forintra emelkedtek a négyzetméterárak.

Erre számíthatnak az eladók

Balogh László szerint a részletes országos adatok egyértelműen igazolják, hogy tartóssá vált az a tavaly felerősödő trend, amelynek eredményeként a vidéki nagyvárosokban is felpörgött a lakáspiac. Ezt jelzi az is, hogy az áremelkedés ellenére jelentősen, 96 napról 82 napra csökkent a nagyvárosokban található téglalakások értékesítési ideje egy év alatt, és a panellakásokat is két héttel hamarabb, átlagosan 68 nap helyett 54 nap alatt lehet eladni.

Budapesten leginkább a házak értékesítése gyorsult fel az elmúlt egy évben: a családi házak eladása átlagosan 157 nap helyett már csak 142 napig tart, a sorházakat pedig 113 nap helyett 87 nap alatt lehet értékesíteni. A fővárosban továbbra is a panellakások a legkelendőbbek: ezeknek az átlagos értékesítési ideje 58 napról 54 napra csökkent, míg a téglalakások eladása 90 napról 95 napra nőtt az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához képest.

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm