Nőtt a rozé borok népszerűsége a hazai fogyasztóknál, ez pedig még jól jöhet a hazai borászoknak.
Az MNB és a régiós országok jegybankjainak bankkártyahasználati adatait vizsgálva elmondhatjuk: bár egyre többet költünk külföldön, ez korántsem csak Magyarországra jellemző. A járványidőszak után mindegyik vizsgált országban nagyobb ütemben növekedtek a külföldi költések, mint azelőtt, ebben pedig egyértelműen Lengyelország vezet.
Az elmúlt időszakban nagy figyelmet kapott a belföldön és külföldön történt (online és fizikai) kártyás tranzakciók értékének alakulása, mint a stagnáló kiskereskedelmi forgalom egyik lehetséges magyarázata. A Monitor Blog friss bejegyzésében Báthori Bence arra a kérdésre próbál választ találni, hogy valóban hazai sajátosság-e, hogy a lakosság nagyobb ütemben növeli külföldi költéseit, mint a belföldit, vagy esetleg egy olyan folyamatnak vagyunk tanúi, mely trendszerűen megfigyelhető a régiónkban.
Ebben a témában itthon az MNB adataira szokás támaszkodni, illetve a többi ország esetében is az adott jegybankok pénzforgalmi adatait használta fel. Fontos megjegyezni, hogy ezekben a statisztikákban a neobankoknál és fintech szolgáltatóknál (mint pl. a Revolut, melynek aránya a 13%-ot is elérheti) történő számlafeltöltések külföldi kártyás vásárlásként jelennek meg, függetlenül attól, hogy azt az összeget később hol, hogyan és mire költi a fogyasztó. Ez a tényező tehát torzítja az eredményeket – igaz, ez a hatás minden országban jelentkezik.
A magyarhoz hasonló kellően hosszú, és azzal közel azonos kategorizálással rendelkező idősort Horvátország, Ausztria és Lengyelország esetében érte el. Minden esetben a hitel- és betéti kártyák forgalmát elemezte, a szezonális hatásokat egy éves mozgóátlaggal simította.
Az alábbi ábrákon látható idősorok már első ránézésre is nagyon hasonló trendet mutatnak. A covid előtt a külföldi tranzakciók értéke minden országban szinte párhuzamosan, azonos ütemben növekedett a belföldiével. Ezt a 2020-as járványidőszak törte meg, amikor a lezárásokkal párhuzamosan a turizmus korlátozásával a külföldi költések visszaestek, a belföldit azonban ez alig ütötte meg. 2021 első negyedévétől kezdve azonban újra növekedésnek indult a külföldi vásárlások értéke, sőt, minden országban meredekebben, mint a járvány előtt.
A legnagyobb változás Horvátországban és Ausztriában történt, ahol a pre-covid időszakban rendre 3,1% és 2,9% volt az átlagos növekedési ütem a külföldi vásárlások értékében, a covid után ez mindkét országban több, mint duplájára gyorsult. Magyarországon ebben a tekintetben nem történt ilyen mértékű változás, a 6,4%-ról 7,1%-ra nőtt a külföldi költések átlagos növekedési üteme, igaz, a covid előtt nálunk és a lengyeleknél eleve magasabb volt ez az érték. A tranzakciók darabszámát tekintve stabil növekedés a jellemző, a külföldi tranzakciók száma minden ország esetében nagyobb mértékben növekszik, mint a belföldi, illetve Horvátországban a covid óta ez még gyorsult is.
A belföldi tranzakciók fajlagos értékét tekintve Ausztria 2016 óta lassú csökkenésben van, a többi országra inkább stagnálás, a jellemző. A külföldi tranzakciók fajlagos értéke hazánkban kicsivel a covid előtti szint fölött 38-39 euró körül mozog, Ausztriában pedig a covid utáni visszapattanást követően ismét csökken az érték, jelenleg 55,6 euró. Lengyelországban és Horvátországban 2021-től kezdve növekszik a külföldi tranzakciók fajlagos értéke (jelenleg 33,2 és 49,7 euró).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az MNB pénzforgalmi adataiból azt is látjuk, hogy a hitel- és betéti kártyák külföldi tranzakciói a második negyedévben jelentősen, 15,9 %-kal nőttek euróban az előző év azonos időszakához képest. Hasonló, sőt, dinamikusabb növekedést látunk a többi ország esetében is, a legnagyobb éves növekedés Lengyelországban volt (32,2%). Hazánkban a forint euróval szembeni gyengülése is hozzájárult a relatíve alacsonyabb éves változáshoz, míg Lengyelország estében a zloty erősödése növelte azt.
Természetesen az, hogy a külföldi költések átlagosan gyorsabban növekednek, mint a belföldiek, nem azt jelenti, hogy külföldön többet költene bármelyik nemzet is, mint belföldön. 2024 második negyedévében (Lengyelországnál az elsőben) elmondható, hogy a betéti kártyás költések értéküket tekintve 80-85%-ban belföldön történtek. Azonban azt is érdemes kiemelni, hogy a külföldi tranzakciók értékének részaránya egyértelműen növekszik.
A fenti adatok azt mutatják, hogy a betéti és hitel kártyás külföldi (online és fizikai) tranzakciók értékének dinamikusabb növekedése (ami a covid után még gyorsult is) nem magyar specifikus. Ugyanúgy jelen van Horvátországban, Lengyelországban és Ausztriában is, ráadásul a számok alapján ezeknél az országoknál a külföldi költések térnyerése sok tekintetben dominánsabb, mint Magyarország esetében.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.