Hódít az új trend: így spórolják meg idén az élelmes magyarok a szállásköltséget

2020. július 7. 16:50

A járványidőszakot átvészelve sok magyar vágyna a kikapcsolódásra, azonban még mindig nagy a bizonytalanság. Rengetegen inkább lemondanak a nyaralásról, mert nem érzik biztonságosnak, hogy szállodába menjenek, vagy nyaralót béreljenek, egyrészt a fertőzésveszély miatt, másrészt mivel ha betör a második hullám, kútba is eshet a vakáció. Azonban annak, aki biztonságos - és lehetőség szerint pénztárcakímélő - megoldásra vágyna a nyáron, semmiről sem kell lemondania. Van ugyanis egy külföldi trend, ami itthon is egyre elterjedtebb, és esélyt ad arra, hogy 2020-ban mégse kelljen kihagyni a nyaralást: a lakáscsere.

A karanténkötelesség eltörlése, a hosszú bezártsággal töltött hónapok és a jó idő az utazási hajlandóságra itthon is kedvező hatással volt: egyre többen, egyre hosszabb időre mernek útra kelni. Egy friss kutatás adatai szerint a magyarok 67 százaléka utazik évente belföldön, külföldre pedig 26 százalék. A tavalyi évhez képest 11 százalékkal népszerűbbek az egynapos kiruccanások: aktív szabadidős tevékenységek és a városlátogatások. A több napra utazók (39%) nagyrészt wellnessben terveznek kikapcsolódni, az egy hetes nyaralások tervezői (12%) közül pedig sokan mennének a külföldre, viszont a külhoni desztinációk esetén magas a kinnrekedéstől való félelem. Azt is lehet tudni, hogy 10-ből 4 magyar gondolja csak úgy: nincs ok a félelemre a járvány utáni turisztikai utazásokkal kapcsolatban.

Amikor a Pénzcentrum májusban felmérte az Olvasói körében, terveznek-e idén nyaralni, utazni, még 11 százalék gondolta úgy, hogy nem, mert még elkapná a koronavírust. Ezen túlmenően több mint a válaszadók 16 százaléka anyagi okokból nem tervezett idén nyaralást, 4,6 százalékuknak pedig nem maradt kivehető szabadsága. Közel 10 százalék pedig rokoni, baráti látogatást tervez idénre, nyaralást nem.

Ahogy korábban megállapítottuk, senkinek sem kell lemondani azért a nyaralásról, mert jelenleg túl nagy kiadásnak tűnik, vagy mert már nincs elég szabadsága, illetve arra is van megoldás, ha fél kimozdulni a fertőzésveszély miatt. Most egy olyan lehetőséget mutatunk be, amelynek külföldön már van hagyománya, és már itthon is egyre népszerűbb, de a járvány időszak után különösen sok szempontból lehet előnyös: a lakáscserés nyaralást.

Csereotthon, lakáscsere, otthocsere - hogy micsoda?

Bárhogy is nevezzük, ez a gyakorlat rengeteg problémára megoldást kínálhat a járvány utáni helyzetben, legyen szó családokról, egyedül utazókról, kimozdulni vágyó nyugdíjasokról, bárkiről. A lakáscsere ugyanis arról szól leegyszerűsítve, hogy egy meghatározott időszakra a csere résztvevői átköltöznek egymás lakásába. Biztosan el tudjuk képzelni, hogy van egy szegedi barátunk, vagy egy vonyarcvashegyi rokonunk, vagy egy soproni kollégánk, akivel egy hétre elcseréljük a fővárosi lakásunkat - így amíg ők Budapesten várost néznek, kikapcsolódnak, addig mi ugyanezt csináljuk náluk, helyben.

Méghozzá ingyen.

Maga a gyakorlat nagyon egyszerű, csak társat kell hozzá találni, és jelen helyzetben rengeteg előnye van: egyrészt, ha úgyis belföldön nyaralnánk, de nem volt konkrét elképzelésünk, hol, máris adott egy ingyenes lehetőség. Másrészt ha olyasvalaki lakásán, házán szállunk meg, akit ismerünk, akiben megbízunk, előre le lehet fixálni, hogy fertőzésveszély szempontjából hogyan tehetjük biztonságosnak egymás számára a cserét. Ezenkívül:

  • egy tökéletesen felszerelt háztartásba érkezünk, nem egy "üres" szállásra, használhatjuk az ismerősünk dolgait, legyen szó kávéról, edényekről, könyvekről, vagy akár bicikli(k)ről
  • az előzőkből is következően sokkal otthonosabban is érezhetjük magunkat, mint egy szállodai, steril környezetben
  • eleve van egy helyi kontaktunk, akit meg lehet kérdezni, hogy hol van nyitva legközelebb bolt, hol érdemes kávézni, mit érdemes megnézni
  • aki gyerek(ek)kel utazna, találhat olyan cserepartner, akinek szintén vannak gyermekei, így minden szükséges dolog, külön szoba, játékok, roller, stb. ott lesz helyben
  • így nem kell magunkkal vinni a macskát/kutyát/stb., lesz aki eteti, gondozza
  • nem kell megbízni viráglocsolással sem a szomszédot, stb.
  • a lakáscsere lehetőséget ad, hogy helyinek érezzük magunkat

A teendőnk valójában csak annyi, hogy megtaláljuk azt az embert a környezetünkben, aki hajlik egy ilyen lakáscserére a nyáron, és megoldjuk a kulcsok átadását. Természetesen érdemes olyan társat találni ebben, aki megbízható, és még véletlen sem fog visszaélni a helyzettel. Az egész lakáscsere intézménye a bizalomra épül.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ha senki sincs, aki cserélne veled...

Akkor sincs veszve semmi, ha nem találunk olyen ismerőst, akivel cserélhetnénk, mert vannak már olyan online felületek, amelyek összefogják azt a közösséget, akik benne lennének a lakáscserében. Ilyen oldal például a HomeExchange vagy a LoveHomeSwap, ahol magyar tagokat is találunk: Dunakesziben medencés családi házat, budai erkélyes kislakást, rendezett kis házikót Kapolcson, designer sorházat Szentendrén vagy erdei faházat Debrecennél...

Ezekért a szállásokért viszont nem pénzzel, hanem úgynevezett GuestPointtal, azaz VendégPonttal lehet fizetni. VendégPontot úgy szerezhet valaki, ha ő is részt vesz lakáscserében, és átadja a lakását/második otthonát egy időre. Tehát nem kell feltétlenül ugyanazzal az emberrel cserélnünk lakást ez esetben, akinek a házában megszállunk, hanem jöhet hozzánk más is, az ő utazási céljainak megfelelően. Ez a rendszer hasonlít a couchsurfinghez, de általában azt lehet látni, hogy szemléletmódban, hozzáállásban tér el tőle.

Míg a "kanapézás" jellemzően a fiatalok kedvelt utazási formája, addig a lakáscsere azoké, akik a kényelmet részesítik előnyben, a helybéliség élményét szeretnék megtapasztalni, otthonosságra vágynak a nyaralás alatt is. Maga a pontrendszer kialakítása, hogy pénz nem cserél gazdát, szintén azt erősíti, hogy fontos, hogy mindenki, aki a cserében részt vesz, jól járjon, elégedett legyen.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem